Μονακό-Λε Πορτέλ 79-67: Με σβηστές μηχανές οι Μονεγάσκοι

Εύκολη νίκη για την Μονακό, η οποία επικράτησε εντός έδρας την Λε Πορτέλ με 79-67 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 3-9.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Λε Πορτέλ να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά την Μονακό να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-16). Οι Μονεγάσκοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 31-15, προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-29).

Η ομάδα από το Πριγκιπάτο ανέβασε ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 25 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-43). Η Λε Πορτέλ πέρασε στην αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 22-11, με την Μονακό να διατηρεί το προβάδισμα της και να νικάει εντός έδρας με 79-67.

Από την Μονακό διακρίθηκε ο Φαγιέ με έντεκα πόντους, με τους Τζέιμς, Μοτεγιούνας και Μότουμ να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος. Από την Λε Πορτέλ ξεχώρισαν οι Γιάρου και Ντέιβις με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-16, 50-29, 68-43, 79-67