Πέζαρο – Βίρτους 87-86: Κάζο για την Μπολόνια

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Ιταλία

Γκέλα ολκής για την Βίρτους, με την Μπολόνια να γνωρίζει την ήττα με 87-86 στην παράταση από την εκ των ουραγών Πέζαρο, με αποτέλεσμα να πέσει στο 16-7, ισόβαθμη της Βενέτσια στην 2η θέση.

Βενέτσια – Αρμάνι 78-72: «Συναγερμός» για το Μιλάνο πριν την «διαβολοβδομάδα»

Η Βενέτσια πέτυχε μεγάλη νίκη με 78-72 επί της Αρμάνι, για την 23η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, φτάνοντας στο 16-7 και την 3η θέση. Όσον αφορά το Μιλάνο, έπεσε στο 15-8 και την 4η θέση και προβλημάτισε ενόψει της τελευταίας «διαβολοβδομάδας» της Euroleague και στην προσπάθεια του για μια θέση στα Play In.

Βίρτους - Αρμάνι 84-75: Στην Μπολόνια το μεγάλο ιταλικό ντέρμπι

| Γιάννης Σιαβελής | Ιταλία

Η Βίρτους ΄ηταν νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι της Ιταλίας αφού κέρδισε την Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 84-75 έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Μπελινέλι.

Aρμάνι-Βαρέζε 94-63: Την "καθάρισε" με διπλό Ρίτσι

Η Αρμάνι είχε εύκολο απόγευμα καθώς επικράτησε της Βαρέζε με σκορ 94-63.

Σάσαρι – Βίρτους 93-88: Γκέλα στο… σπίτι του Χαραλαμπόπουλου, πριν την επίσκεψη στο ΣΕΦ

Με… κατεβασμένα τα φτερά θα έρθει στο ΣΕΦ η Βίρτους Μπολόνια, για την αναμέτρηση της Πέμπτης (7/3, 22:00) με τον Ολυμπιακό, μετά την ήττα με 93-88 από την Σάσαρι, του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου.

Αρμάνι Μ.-Νάπολι 72-77:Σοκ για το Μιλάνο...η πρώτη κούπα της χρονιάς στην Νάπολι

Η Νάπολι έριξε στο καναβάτσο την Αρμάνι Μιλάνο κερδίζοντάς στην στον τελικό με σκορ 77-72, σε ένα ματς με γρήγορο τέμπο και τον Έννις να χαρίζει το τίτλο στην ομάδα του έχοντας 21 πόντους.

Ρέτζιο Εμίλια-Νάπολι 78-87: Αποκλεισμός της ομάδας του Πρίφτη στην παράταση

Η ομάδα του δικού μας Δημήτρη Πρίφτη , εν΄ω είχε τον έλεγχο καθ' όλη την διάρκεια του παιχνιδιού , κατάφερε να χ΄ασει τον έλεγχο στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα να αποκλειστεί στην παράταση με σκορ 87-78 από την Νάπολι.

Aρμάνι Μ.- Βενέτσια 100-77: Τελικό με...28αρη Σιλντς

Η Αρμάνι Μιλάνο κλείδωσε την πρόκρισή της στον τελικό του Ιταλικού κυπέλλου αφού επικράτησε με σκορ 100-77 επί της Βενέτσια. Όλης της προσπάθειας ηγήθηκε ο Σιλντς ο οποίος πέτυχε 28 πόντους.

Βίρτους Μ.-Ρέτζο Εμίλια 71-82: Πρόωρο φινάλε στο κύπελλο για την Μπολόνια

Ήττα σοκ και αποκλεισμός από τα προημιτελικά του κυπέλου υπέστη η ομάδα του Μπάνκι από την Ρέτζο Εμίλια του Δημήτρη Πρίφτη με σκορ 82-71 και έτσι χαιρέτισε  πρόωρα την διοργάνωση.

Μπλακ - Υπέγραψε στην Ρέτζιο Εμίλια του Δημήτρη Πρίφτη

| Δημήτρης Παπαδόπουλος | Ιταλία

Ο Ταρίκ Μπλακ θα συνεχίσει την καριέρα του στην Ιταλία και την Ρέτζιο Εμίλια του Δημήτρη Πρίφτη.

Ιταλία: Συνεχίζουν με νίκες Αρμάνι και Βίρτους

Για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος Αρμάνι και Βίρτους συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα κερδίζοντας Μπρίντιζι και Σκαφάτι αντίστοιχα και στρέφουν το βλέμμα τους στην βδομάδα κυπέλλου που ακολουθεί.

Αρμάνι Μ.: Εκτός ο Λο με διάστρεμμα

Διάστρεμμα στον δεξί αστράγαλο  αστράγαλο έπαθε ο Λο στον αγώνα της Αρμάνι με την Ρεάλ, με τους Ιταλούς να ενημερώνουν πως η κατάστασή του θα επανεκτιμηθεί μετά από δυο βδομάδες.