Σαλόν Ρεμς-Στρασμπούρ 106-98: Εκτός έδρας ήττα για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ

Η Σαλόν/Ρεμς υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Στρασμπούρ, η οποία είναι αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα play-in tournament του BCL, με 106-98 και ανέβηκε στο 5-10, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 8-5.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Στρασμπούρ να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-26). Η Σαλόν/Ρεμς ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο δεύτερο δεκάλεπτο και ισοφάρισε σε επτά περιπτώσεις την Στρασμπούρ στο σκορ, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος του ημιχρόνου (52-52).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-72). Παρότι η Σαλόν/Ρεμς αγωνιζόταν με επτά παίκτες, πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 34-25, νίκησε εντός έδρας την Στρασμπούρ με 106-98.

Από την Σαλόν-Ρεμ διακρίθηκαν οι Γκουντού-Σινιά (6 ασίστ) και Μπεγκαρίν (1ρ. και 11 ασίστ) με 28 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από την Στρασμπούρ ξεχώρισαν οι Μίτσελ και Έντι με 17 και 15 πόντους.

Υπενθυμίζουμε ότι η Στραασμπούρ έχει κέρδισει το πρώτο ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ για τα play-in tournament του BCL και θα αγωνιστεί την Τετάρτη (12/1) στην Θεσσαλονίκη για τον δεύτερο αγώνα κόντρα στους "ασπρόμαυρους".

Δεκάλεπτα: 26-31, 52-52, 72-73, 106-98