Άλμπα Β. - Μονακό 82-90: Αγχώθηκαν αλλά πέρασαν από το Βερολίνο οι Μονεγασκοι

Η Μονακό επικράτησε με 90-82 της Άλμπα στο Βερολίνο και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εκρηκτικά το ματς και προηγήθηκαν με 20-10 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +14 (27-13) με καλάθι του Σαμάρ. Η Μονακό απάντησε με 12-0 σερί στην δεύτερη περίοδο για το 27-25 και πέρασε μπροστά με καλάθι του Μπλοσομγκέιμ (34-35). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 39-45.

Στο δεύτερο μισό,το τρίποντο του Τζέιμς έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στους Μονεγάσκους (41-51). Η Άλμπα μείωσε στους 5 (53-58) με ένα μικρό σερί 5-0,αλλά η Μονακό με δικό της 6-0 πήρε διαφορά 11 πόντων (53-64). Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 62-69. Εκεί,οι Βερολινέζοι πλησίασαν στο πόντο με το τρίποντο του Μάτισεκ (72-73). Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς απάντησε με σερί 9-0 για το 72-82. Η ομάδα του Ισραέλ Γκονζάλεθ πλησίαζε στους 6 (80-86) αλλά ένα τρίποντο και φάουλ του Μάικ Τζέιμς τελείωσε την δουλειά για την Μονακό (80-90). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 82-90.

Για τους ηττεμένους ο Τόμας είχε 14 πόντους και ο Τίμαν 11 και για τους νικητές ο Οκόμπο πέτυχε 21 πόντους και ο Τζέιμς 20.

Τα δεκάλεπτα:27-13,39-45,62-69,82-90