Μπασκόνια-Αρμάνι 88-73: Άνετη νίκη των Βάσκων και γερό "μπάσιμο" στην 10αδα

Mε σπουδαία δεύτερη  περίοδο και καταπληκτικό Χάουαρντ και Μονέκε η Μπασκόνια υπέταξε την Αρμάνι Μιλάνο με σκορ , φτάνοντας έτσι στο 16-13 ρίχνοντας τους Ιταλούς στο 12-17.

Ισορροπήμενος ήταν ο ρυθμός του αγώνα μεταξύ των δυο ομάδων με τους Βάσκους να έχουν προβάδισμα ενός πόντου στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Στην δεύτερη περίοδο , οι Βάσκοι άστραψαν και βρόντηξαν όπως μαρτυρά το επιμέρους το 29-16. Ένα 12-0 των γηπεδούχων από τα χέρια των Χάουαρντ και του Μονέκε διαμόρφωσαν το 31-20 ,με τους Βάσκους να διατηρούν το διψήφιο προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (43-30).

Στο δεύτερο μέρος , οι Ιταλοί με τον Μίροτιτς και τον Χολ έριξαν την διαφορά στους εννιά (62-53), με τον Μονέκε και τον Χάουαρντ να αναλαμβάνουν και πάλι δράση και να ανεβάζουν την διαφορά σε διψήφιες τιμές στο τέλος της περιόδου (69-55). Στην τελευταία περίοδο το 10-1 της Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά ανέβασε το χάντικαπ πάνω από τους 20 (79-56) με την συνέχεια να αποτελεί διαδικαστικού χαρακτήρα και την Αρμάνι εκμεταλλευόμενη την αδράνεια των γηπεδούχων να μειώνει και έτσι να διαμορφώνεται το τελικό 88-73.

Σπουδαίο παιχνίδι από τους γηπεδούχους έκανε ο Χάουαρντ με 26 πόντους και ακολούθησε ο Μονέκε με 19 , ενώ από τους Ιταλούς ο Μίροτιτς είχε 21 πόντους και ακολούθησε ο Σίλντς με 17.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 48-34, 69-55, 88-73

Screenshot 2024 03 14 at 23 28 48 Baskonia Vitoria Gasteiz vs EA7 Emporio Armani Milan 2024 03 14 21 30 EuroLeague