Elite League: Συνεχίζουν νικηφόρα Τρίτωνας, Ψυχικό, ήττα στην παράταση για Ηρακλή

Το... κυρίως πιάτο της ένατης αγωνιστικής της Elite League.

Σημαντική νίκη για την ΦΕΑ, που επικράτησε στο ντέρμπι της ουράς της Καβάλας με 65-60, φτάνοντας στο 2-7,  παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα, ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος της Elite League. Παραμένουν χωρίς νίκη μετά από εννιά αγωνιστικές οι φιλοξενούμενοι.

Η ΦΕΑ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, όπως δείχνει το 16-6 του πρώτου δεκαλέπτου, όμως η Καβάλα επέστρεψε άμεσα, φέρνοντας το ματς στο καλάθι στο ημίχρονο (28-26). Η μάχη συνεχίστηκε και στο β’ μέρος, με την ΦΕΑ να παίρνει πολύτιμο προβάδισμα 10 πόντων στο 35’ (59-49). Η Καβάλα είχε και πάλι τις απαντήσεις και με ένα 10-0 ισοφάρισε σε 59-59 στο 38’, όμως η ΦΕΑ στάθηκε πιο ψύχραιμη στο φινάλε, φτάνοντας στην νίκη με 65-60.

22 πόντους και εννέα ριμπάουντ είχε ο εξαιρετικός Καραχάλιος, με τον Καραλευθέρη να έχει 16 πόντους και τον Στεργιάκη 14. Για την Καβάλα, 22 πόντους και επτά ασίστ είχε ο Πόζης και 10 πόντους ο Απαζίδης.

Διαιτητές: Παντελίδης-Ρίζος-Μαρτινάκος (Παπαδόπουλος Στ.)

Δεκάλεπτα: 16-6, 28-26, 45-41, 65-60

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καρατζάς): Σγούρος 3 (1), Καραμίντζος, Βαφειάδης 3 (1), Στεργιάκης 14, Κοντός, Ζήρος 1, Λίτσος 2, Παπανικολάου, Καραχάλιος 22 (1), Δεϊμέζης 4, Καραλευθέρης 16 (2), Γεωργοπαπαδάκος.

Καβάλα (Πενταζίδης): Γουίτλι 1, Μπόζης 22 (3), Πουλιανίτης 4, Απαζίδης 10 (2), Πρίφτης, Πεχλιβανίδης 2, Ταχυρίδης 7, Γουέμπστερ 7, Τσέλλος 7 (1).

Παπάγου-Κόροιβος Αμαλιάδας: 81-73

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-36). Ο Παπαγός διατήρησε το προβάδισμα του στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως σε διψήφιο αριθμό πόντων και νίκησε εντός έδρας τον Κόροιβος Αμαλιάδας με 81-73.

Διαιτητές: Χριστινάκης-Τσιμπούρης-Τηγάνης (Ντίνος)

Δεκάλεπτα: 21-18, 49-36, 67-49, 81-73

Παπάγου (Κουρής): Γιοβάνης 4, Γεωργοπαπαδάκος 8 (1), Σανδραμάνης, Κόης 5 (1), Καρούζος 6 (2), Σολωμός 7, Μπέλη 15 (3), Καρακώστας 12 (1), Μπαλός 4, Πίτερσον 3 (1).

Κόροιβος (Δελέγκος): Λιούις 6, Νοέας 4, Καμάρας 26 (4), Ερμείδης 11 (1), Καραΐσκος 6, Ιατρίδης 13, Μαστόρος 4, Ρουμελιώτης, Μίτροβιτς 3 (1).

Ερμής Σχηματαρίου-Ψυχικό: 72-86

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον πρώτο λόγο και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-44). Παρά την πίεση του Ερμή Σχηματαρίου, το Ψυχικό κράτησε την απόσταση του και κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας με 86-72.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Μαραμής-Παζώλης (Δεσάρτης)

Δεκάλεπτα: 22-25, 42-50, 64-72, 72-86

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Γουάιλι 17, Καουφμάνις 13 (3), Νάκης, Ζαρμακούπης 6, Πάππος, Καλημέρης 2, Φιλοξενίδης 3, Μητσιμπόνας 2, Τάταρης 15 (1), Σιγάλας, Κυρίτσης 14.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Βίκτορ 13, Κουκάς 5 (1), Σεγκού 14 (1), Παπανικολάου 16 (3), Αμβράζης, Μαλέλης 16 (2), Παύλος 13 (3), Αθανασούλας 6 (1), Αναγνωστόπουλος, Γοργόνης 3 (1).

Ελευθερούπολη-Αγρίνιο: 99-75

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-18), ενώ οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (43-42). Η Ελευθερούπολη ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας το Αγρίνιο με 99-75.

Διαιτητές: Τζιοπάνος-Αγραφιώτης Ι.-Τσάνταλη (Μπρίγκος)

Δεκάλεπτα: 18-21, 43-42, 77-61, 88-75

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 2, Αμπατζάς 16 (3), Γράβας 17 (3), Τσουμάνης 10, Ναούμης 8 (2), Σκουλίδας 10 (2), Ξύδης 4, Βύρλας, Τουτζιαράκης 21.

Αγρίνιο (Καλαμπάκος): Άβελον 17 (2), Ντουζίδης 4 (1), Καφέζας 7, Τσούκας, Τσουργιάννης 16 (1), Κυριλής 10 (2), Φίσερ 1, Θ. Μπαζίνας 15 (1), Μπαρδάκας 5 (1).

Αίας Ευόσμου-Τρίτων: 66-78

Αν και οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στο πρώτο δεκάλεπτο (23-15), οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα από τον Εύοσμου να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (39-38). Πολύ δυνατοί ήταν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να νικήσουν εκτός έδρας με 78-66.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης Σ.-Ελευθεριάδης-Δολγύρας (Τοζακίδης)

Δεκάλεπτα: 23-16, 39-38, 50-63, 66-78

Αίας Ευόσμου (Χατζούλης): Ζαν-Μαρί 4, Τζέφερσον 11 (2), Αναστασόπουλος, Παπαδόπουλος 8 (1), Ναούμης 9 (2), Πετράκης, Κωνσταντινίδης 7 (1), Πετανίδης 11 (1), Καλογιαννίδης 11 (1), Καραγιαννίδης 5 (1).

Τρίτων (Μιχελάκος): Μάιερς 17 (3), Κουφόπουλος 6, Ζαραϊδώνης, Πολυτάρχου 9 (1), Πράπας 4, Τσουργιάννης 7 (1), Προίσκος 2, Καμπερίδης 14 (1), Ντράσκοβιτς 16, Τσάμης 3.

Μαρούσι-Αμύντας: 70-61

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (33-30). Το Μαρούσι ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τον Αμύντα με 70-61.

Διαιτητές: Μηλαπίδης-Φραγκούλη-Γεράνιος (Μωυσιάδης)

Δεκάλεπτα: 20-19, 33-30, 59-49, 70-61

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Παπαδημητρίου 2, Στασινός 11, Θεοδώρου 3, Ξύδας 4, Κουτσονικόλας, Καμαριανός 23, Παπαγεωργόπουλος 8 (1), Μιχαλούτσος 7 (2), Ζορμπάς, Σταυρακούκας 12.

Αμύντας (Λιόγας): Δήμου 4, Τοπάλλι 3, Σιούντρης 13, Γκρέκας 18 (1), Βαρδιάνος 12 (2), Κουκουνιάς 2, Γιούση, Γκάτζο 5, Καλδής, Μιχάλογλου 2, Καλογερίας 2.

Χαρίλαος Τρικούπης-Ηρακλής: 93-90

Οι δύο ομάδες ήταν δυναμικές και ανταγωνιστικές από την αρχή του αγώνα, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-41). Άμεσες απαντήσεις από τους κυανόλευκους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-58). Οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τέταρτη περιόδου (81-81). Ο Χαρίλαος Τρικούπης ήταν πιο αποτελεσματικός στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε εκτός έδρας τον Ηρακλή με 93-90.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Ζιώγας-Τεφτίκης (Πατσαντζόπουλος)

Δεκάλεπτα: 19-16, 44-41, 58-64, 81-81 (τέλος της τέταρτης περιόδου) , 93-90 (πρτ.)

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χουχούμης 16 (3), Φενέρ 12 (1), Δημητρακόπουλος 12 (2), Μανιάς, Τόλα 3, Ερμείδης 8 (1), Μολφέτας 20 (4), Κουρουπάκης 21, Καραγεωργίου, Νάνος.

Ηρακλής ΚΑΕ 2022 (Ντάγιος): Παπαρέγκας 24 (4), Τσορμπατζόγλου, Γκάθραϊτ 6, Λιάπης 7, Μακρής, Χαριτόπουλος 19 (2), Τζακόπουλος, Παπαντωνίου 7 (1), Τέιλορ 25 (5), Βουλγαρόπουλος 2.