Skip to main content

επόμενη αγωνιστική

Αταμάν: «Όλοι περιμένουν το 7ο αστέρι, υπόσχομαι πως θα το έχουμε στο ΟΑΚΑ

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Euroleague

Ο Παναθηναϊκός επιστρέφει σε Final Four Euroleague μετά από 12 χρόνια, με τον Εργκίν Αταμάν, στις δηλώσεις του, κατά την διάρκεια της συνέντευξης Τύπου της διοργάνωσης, να κάνει λόγο για το 7ο αστέρι που θα διεκδικήσει η ομάδα του.

Ο Τζόρνταν άνοιξε και τρίτη κλινική για ανασφάλιστους πολίτες των ΗΠΑ

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Βηματάκια

Το ευαίσθητο κοινωνικό του πρόσωπο έδειξε για ακόμα μία φορά ο Μάικλ Τζόρνταν.

Α2 Γυναικών: Την τελευταία αγωνιστική θα κριθεί η 4η θέση σε Νότο και Βορρά

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Α2 Γυναικών

Δείτε όλα όσα συνέβησαν στους δύο ομίλους:

Α2 Γυναικών: Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Α2 Γυναικών

Δείτε τι συνέβη στους δύο ομίλους.

Α2 Γυναικών: Νίκες για τους πρωτοπόρους

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Α2 Γυναικών

Δείτε όλα όσα συνέβησαν στους δύο ομίλους.

Euroleague- Στα Play-Offs Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός

| Γιάννης Σιαβελής | Euroleague

Mε νίκες συνέχισαν για την προτελευταία αγωνιστική Ολυμπιακ΄ος και Παναθηναϊκός στην Euroleague  με τους δυο αιώνιους να σφραγίζουν και μαθηματικά την είσοδό τους στα Play-Offs, με τους πρασίνους με νίκη την τελευταία αγωνιστική  να κρατούν την δεύτερη θέση και τους ερυθρόλευκους να περιμένουν συνδυασμό αποτελεσμάτων για να έχουν και αυτοί το πλεονέκτημα έδρας. Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής , την βαθμολογία και την επόμενη και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας.

National League 1: Κερδισμένοι Νήαρ Ηστ, Ελευσίνα, Γέφυρα - τα ζευγάρια σε Play Offs – Play Out

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Β' Εθνική

Δείτε όλα όσα έγιναν στους τρεις ομίλους:

Elite League – «Κλείδωσε» την πρωτιά ο Πανιώνιος, θρίλερ στην ουρά της βαθμολογίας

| Γιάννης Γιαννουδάκης | A2

Δείτε όλα όσα έγιναν στην 29η αγωνιστική της Elite League

Α2 Γυναικών: Σαρωτικός ο Παναθλητικός, πάντα πρώτος ο Ιωνικός Ν.Φ

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Α2 Γυναικών

Δείτε τι έγινε στους δύο ομίλους:

National League 2: Νίκες στα ντέρμπι για Προμηθέα, Χολαργό και Τιτάνες, σώθηκαν τα Ιωάννινα

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Γ' Εθνική

Δείτε τι έγινε στους ομίλους 1-4:

1ος Όμιλος         

Ο Προμηθέας πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Αχαγιάς, στο ντέρμπι κορυφής του 1ου ομίλου, με τους γηπεδούχους να παραμένουν πάντως στην δεύτερη θέση. Τα Ιωάννινα επικράτησαν εκτός έδρας του Ιόνιου και παρέμειναν στην κατηγορία, σε αντίθεση με την Παραμυθιά, που κέρδισε την Δόξα Πύρρου, αποτέλεσμα, όμως, που δεν την γλύτωσε από τον υποβιβασμό. Στους 33 βαθμούς, όσους έχουν Ιόνιος και Δόξα, ανέβηκαν  η Παναχαϊκή, που επικράτησε του Γλαύκου – Έσπερου, αλλά και οι Γαργαλιάνοι, που επικράτησαν του Αστέρα Τεμένης.

Αποτελέσματα

ΑΟ Αστέρας Τεμένης-ΓΣ Γαργαλιάνων 66-71 

Παναχαϊκή ΓΕ-ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου 59-58     

ΑΓΣ Ιωαννίνων-ΑΟ Αργοναύτης Ν. Κίου 62-72

Ιόνιος ΑΣ-Ιωάννινα ΣΚ 78-80            

ΚΑΕ Παραμυθιάς-ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας 84-72

ΑΟ Αχαγιά82-ΕΑ Προμηθέας 2014 66-68

Βαθμολογία

1. ΕΑ Προμηθέας 2014 18-3 39

2. ΑΟ Αχαγιά 82 13-8 34

3. Ιόνιος ΑΣ 12-9 33

4. ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας 12-9 33

5. ΓΣ Γαργαλιάνων 12-9 33

6. Παναχαϊκή ΓΕ 12-9 33

7. ΑΟ Αστέρας Τεμένης 11-10 32

8. ΑΕ Γλαύκου Έσπερου 10-11 31

9. ΑΟ Αργοναύτης Νέας Κίου 10-11 31

10. Ιωάννινα ΣΚ 9-12 30

11. ΚΑΕ Παραμυθιάς 7-14 28

12. ΑΓΣ Ιωαννίνων 0-21 21

Επόμενη αγωνιστική (22η, 31/3)

ΑΕ Γλαύκου Έσπερου-ΑΟ Αστέρας Τεμένης        

ΕΑ Προμηθέας 2014-Παναχαϊκή ΓΕ         

ΓΣ Γαργαλιάνων-ΑΓΣ Ιωαννίνων              

ΑΟ Αργοναύτης Ν. Κίου-Ιόνιος ΑΣ          

Ιωάννινα ΣΚ-ΚΑΕ Παραμυθιάς

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας-ΑΟ Αχαγιά 82

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΟ Αστέρας Τεμένης-ΓΣ Γαργαλιάνων 66-71

Δεκάλεπτα: 18-19, 36-39, 54-48, 66-71

Διαιτητές: Σιδερής, Βαγγάλης, Πολάτογλου

Αστέρας (Ξενούλης): Σακελλαρόπουλος 11(3), Βουρνάς 10, Μπίρμπας 2, Πέτροβιτς 2, Σταθακόπουλος 7, Δούβος 6(2), Τσουλέας 7(1), Γκάτζιος 6, Καραγγελής 15(1).                

Γαργαλιάνοι (Κούτρης): Κλεφτάκης 6, Λαζαρίδης 14(3), Γιαννόπουλος 3(1), Σίμοβιτς 14(1), Κυριακόπουλος 2, Γιαννακόπουλος 4, Παπουτσής, Σκλήβας 7(1), Μπουκουβάλας 2, Γαβρίλης 19(3).

Παναχαϊκή ΓΕ-ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου 59-58     

Δεκάλεπτα: 9-11, 27-19, 43-31, 59-58

Διαιτητές: Σκουλαρίκης, Κουλουμπαρίτσης, Γερός

Παναχαϊκή (Γκοργκόλης): Χρυσανθόπουλος Σπ., Μπαλής 9(1), Καλογιάννης 6, Γιαννικόπουλος 3, Νικολάου 16(1), Βανδώρος, Κουτσούκος , Γκόβας 12(1), Σάλαϊ 7(1), Μανωλάκης 6.

Γλαύκος (Βουρνάς): Τζίμης 9, Κουνάδης , Ρουμελιώτης 8, Κρέμιτς, Ροκανάς 3(1), Μπόγρης 4, Μπαρδάκας 5, Σερέτης 15(3), Πανόπουλος 7, Αργυρόπουλος 7, Κούτρας.

 

2ος Όμιλος

Σπουδαίες νίκες για Πέρα και Αργοναύτη Ραφήνας, που επικράτησαν των Ηλυσιακού και Ακαδημίας Ελευσίνας αντίστοιχα. Μία νίκη μακριά από την παρουσία του στην εξάδα βρίσκεται ο Πανναξιακός, μετά την άνετη επικράτηση επί του Κρόνου Αγ. Δημητρίου. Στην δεύτερη θέση, μαζί με τον Κρόνο, πίσω από την πρωτοπόρο ομάδα των Ιλισίων, βρίσκεται ο Δούκας, μετά την επικράτηση του επί του Πικερμίου, ενώ η Αγ. Παρασκευή είχε εύκολο έργο κόντρα στον ΚΑΟΚ.  

Αποτελέσματα               

ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας-Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας 71-68

ΑΣ Πέρα-Ηλυσιακός ΑΟ 83-79         

ΑΕ Πικερμίου-ΑΣΕ Δούκα 75-81

ΚΑΠ-ΚΑΟΚ Παλαίμων 96-76

Πανναξιακός ΑΟΚ-ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου 81-59

Βαθμολογία

1. Ηλυσιακός ΑΟ 15-4 34

2. ΓΣ Κρόνος Αγίου Δημητρίου 12-8 32

3. ΑΣΕ Δούκα 13-6 32

4. ΑΕ Πικερμίου 12-7 31

5. Πανναξιακός ΑΟΚ 11-8 30

6. Καλαθοσφαίριση Αγίας Παρασκευής 11-8 30

7. ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας 10-9 29

8. Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας 9-10 28

9. ΑΣ Πέρα 5-14 24

10. ΑΟ Αργοναύτης Ραφήνας 4-15 23

11. ΚΑΟ Κορίνθου Παλαίμων 3-16 22

Επόμενη αγωνιστική (22η, 31/3)

ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας-ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας               

Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας-ΑΣ Πέρα             

Ηλυσιακός ΑΟ-ΑΕ Πικερμίου

ΑΣΕ Δούκα-ΚΑΠ              

ΚΑΟΚ Παλαίμων-Πανναξιακός ΑΟΚ

Ρεπό: ΓΣ Κρόνος Αγίου Δημητρίου

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας-Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας 71-68 (παρ.)

Δεκάλεπτα: 15-11, 36-31, 50-42, 61-61 (κ.α.), 71-68

Διαιτητές: Γαρινή, Κολίλας, Κονταξάκης

Αργοναύτης Τριγλίας (Ζερβός): Ομάρ 5(1), Άρχος 17(1), Δεκαβάλλας 14(2), Μάντακας 13(3), Συγγούνας 13(2), Γλυκόπουλος , Καπένης 9, Νούτσος, Τσίρος.

Ελευσίνα (Μαυρογιάννης): Στεργίου 8(1), Καπώνης 15(2), Καραμίντζος 2, Δούκας 9, Ντοσκορής 3(1), Πολιτόπουλος, Λιβανός 3, Χρυσός 2, Κοντούλης 7, Γκουαλτιέρι 13(3), Χαρουνί 6.

ΑΣ Πέρα-Ηλυσιακός ΑΟ 83-79 (παρ.)            

Δεκάλεπτα: 32-26, 48-45, 60-65, 70-70 (κ.α.), 83-79

Διαιτητές: Μαυρέλης, Παπαδόπουλος Ανδ., Μιχέλη

Πέρα (Χολέβας): Κακαργιάς 4, Βλάχος 11(2), Γκρζέζιακ 15, Καρακώστας 6, Καψαρίδης 10, Δάνα 21(3), Πεφάνης 8, Γεωργακάκης, Δημητρίου 8, Δαλαμπέκης.

Ηλυσιακός (Ασημακόπουλος): Μπέμπης 18(4), Καράμπουλας 21(4), Φώτσης 14(2), Τσάτας 13(1), Αϊβαζίδης 5(1), Ογκμπέντε, Οικονομόπουλος 2, Καππής 6, Νικολόπουλος, Σταύρου.

 

3ος Όμιλος

Ο Χολαργός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι κορυφής του τρίτου ομίλου, επικρατώντας στην παράταση της Δάφνης, με τις δύο ομάδες, πάντως, να έχουν… κλειδώσει τις ισάριθμες πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Με νίκες συνέχισαν Ηράκλειο και Πεύκη, επί των Ερμή και Νίκης αντίστοιχα. Θέση στην  εξάδα εξασφάλισε ο Πορφύρας, μετά την επιβλητική νίκη του επί των Χανίων, ενώ ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής έμεινε η Ένωση Ιλίου, επικρατώντας της Ηλιούπολης. Αντίθετα, πολύ δύσκολα είναι τα πράγματα για τους Αγίους Αναργύρους, μετά την εντός έδρας ήττα από την Ελευθερία Μοσχάτου.

Αποτελέσματα

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου-ΑΟ Πεύκης 78-88         

ΓΣ Δάφνη Δαφνίου-ΚΟ Χολαργού 90-95 (παρ.)             

ΑΟ Ερμής Αργυρουπόλεως-Ηράκλειο ΟΑΑ 67-70        

ΑΟ Ένωση Ιλίου-ΓΣ Ηλιούπολης 76-62            

ΓΕ Αγίων Αναργύρων-ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου 93-95               

ΑΟΦ Πορφύρας-ΑΟΚ Χανιά 96-71

Βαθμολογία      

1. ΚΟ Χολαργού 19-2 40

2. ΓΣ Δάφνη Δαφνίου 15-6 36

3. ΑΟ Ερμής Αργυρουπόλεως 13-8 34

4. ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου 13-8 34

5. ΑΟΦ Πορφύρας 13-8 34

6. ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου 12-9 33

7. ΓΣ Ηλιούπολης 11-10 32

8. ΑΟ Πεύκης 9-11 29

9. Ηράκλειο ΟΑΑ 8-13 29

10. ΑΟ Ένωση Ιλίου 7-14 28

11. ΓΕ Αγίων Αναργύρων 6-15 27

12. ΑΟΚ Χανιά 0-21 21

*O AO Πεύκης έχει έναν μηδενισμό.   

Επόμενη αγωνιστική (22η, 31/3)

ΚΟ Χολαργού-ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου                

ΑΟ Πεύκης-ΑΟ Ερμής Αργυρουπόλεως          

Ηράκλειο ΟΑΑ-ΑΟ Ένωση Ιλίου       

ΓΣ Ηλιούπολης-ΓΕ Αγίων Αναργύρων              

ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου-ΑΟΦ Πορφύρας

30/03/24 ΑΟΚ Χανιά-ΓΣ Δάφνη Δαφνίου      

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου-ΑΟ Πεύκης 78-88        

Δεκάλεπτα: 23-20, 46-38, 61-65, 78-88

Διαιτητές: Ναστούλης, Ραπτογιάννης, Πετράκης Γεωργ.

Νίκη (Κατσούνης): Παπαδημητρίου 1, Πετρίδης, Βαφιάς 10, Τσεκένης 9(3), Αλεξόπουλος 16(1), Ύμερι 7, Κώτσης Ι., Τσίτσας , Δέλλιος 9, Θεοδοσίου 21(4), Ζαφειρόπουλος, Κώτσης Β. 5.

Πεύκη (Παύλος): Βαλιώτης 6(1), Οουαντίτζο 17(1), Γεροκώστας 3(1), Νικολακόπουλος 14(4), Πουρνάρας, Μιλούσης 17(2), Ζουρμπάκης 11(1), Λέζος 3, Παλουκάκος 12(1), Τσόπελας 5(1), Μερκούρης.

 

4ος Όμιλος

Πρώτοι και καλύτεροι οι Τιτάνες, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου, μετά το σπουδαίο «διπλό» απέναντι στους Αετούς Βέροιας. Προβάδισμα για την δεύτερη θέση για τα Τρίκαλα, που επικράτησαν στο Κιλκίς, την ίδια ώρα που η Καστοριά γνώριζε την ήττα στο Άργος Ορεστικό. Θέση στην εξάδα… κλείδωσε ο Πιερικός – Αρχέλαος, μετά την νίκη του απέναντι στα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, ενώ στις τοπικές κατηγορίες θα αγωνίζεται από την νέα σεζόν η ΑΕΛ, μετά την ήττα της από τον Αλμυρό.

Αποτελέσματα

ΓΣ Αλμυρού-ΑΕ Λάρισας 91-63

ΓΑΣ Μελίκη-Ολυμπιακός Βόλου 0-20(α.α.)

Κού.Πα. Κιλκίς-ΑΟ Τρίκαλα 59-79

Αετοί Βέροιας-Τιτάνες Παλαμά67-70

Αργος Ορεστικό-ΑΣ Καστοριάς 66-64

Πιερικός Αρχέλαος-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 75-65

Βαθμολογία

1. Τιτάνες Παλαμά 17-4 38

2. ΓΣ Αλμυρού 15-6 36       

3. ΑΟ Τρίκαλα 15-6 36       

4. ΑΣ Καστοριάς  15-6 36      

5. Αετοί Βέροιας  13-8 34      

6. Πιερικός Αρχέλαος 12-9 33     

7. Κού.Πα. Κιλκίς 9-12 30        

8. Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 8-14 30

9. Αργος Ορεστικό 8-13 29        

10. Ολυμπιακός Βόλου  7-14 28

11. ΑΕ Λάρισας  5-16 26      

12. ΓΑΣ Μελίκη  1-10 12      

*Ο ΓΑΣ Μελίκη έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα

Επόμενη αγωνιστική (22η, 31/3.

ΑΕ Λάρισας-ΓΑΣ Μελίκη 20-0(α.α..

ΑΣ Καστοριάς-Πιερικός Αρχέλαος

Τιτάνες Παλαμά-Αργος Ορεστικό

ΑΟ Τρίκαλα-Αετοί Βέροιας

Ολυμπιακός Βόλου-Κούπα Κιλκίς

Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-ΓΣ Αλμυρού

Τα φύλλα αγώνα:

 

National League 1: Αιγάλεω και Βίκος «κλείδωσαν» την πρωτιά, νίκη εξάδας για Γέφυρα

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Β' Εθνική

Δείτε όλα όσα συνέβησαν στους τρεις ομίλους:

Elite League: «Καταιγίδα» ο Ηρακλής στον Υμηττό, «αγκάλιασε» την πρωτιά ο Πανιώνιος, σπουδαία νίκη για Ψυχικό

| Γιάννης Γιαννουδάκης | A2

Δείτε όλα όσα έγιναν στην 28η αγωνιστική:

Euroleague – Με νίκες συνέχισαν Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Euroleague

Ολυμπιακός και Παναθηναίκός επικράτησαν των Βιλερμπάν και Μπαρτσελόνα αντίστοιχα και διατήρησαν ακέραιες τις ελπίδες τους για μία θέση στην πρώτη τετράδα, που δίνει πλεονέκτημα έδρας, ενόψει των Play Offs.

Euroleague – Πάτησε και πάλι τετράδα ο Παναθηναϊκός, στο 18-12 ο Ολυμπιακός

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Euroleague

Μία νίκη και μία ήττα επεφύλασσε η 30η αγωνιστική για τις ελληνικές ομάδες.

Α2 Γυναικών: «Μπαμ» του Κρόνου μέσα στην έδρα του Ιωνικού, μόνος πρώτος ο Πανσερραϊκός

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Α2 Γυναικών

Δείτε όλα όσα έγιναν στους δύο ομίλους:

National League 2: «Κλείδωσαν» την πρωτιά Ηλυσιακός και Χολαργός, η Παναχαϊκή… λύγισε την Αχαγιά

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Γ' Εθνική

Δείτε όλα όσα έγιναν στους πέντε ομίλους:

Α1 Γυναικών: «Αιώνιες» νίκες

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Α1 Γυναικών

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός συνεχίζουν… χέρι – χέρι στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά και το πέρας της 19ης αγωνιστικής.

National League 1: Το Αιγάλεω «άλωσε» την Δάφνη, η ΧΑΝΘ πέρασε από την έδρα της ΔΕΚΑ

| Γιάννης Γιαννουδάκης | Β' Εθνική

Δείτε όλα όσα έγιναν στον 1ο και τον 3ο όμιλο: