Α2 Ανδρών – Άνετο «διπλό» για τον Φίλιππο, ήττα για την Καρδίτσα από το Ψυχικό

Με την άνετη εκτός έδρας νίκη του Φίλιππου με 85-61 επί του Οίακα Ναυπλίου, ξεκίνησε η 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών.

Η ομάδα της Βέροιας φρόντισε να πάρει τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημα, προηγήθηκε με 18 πόντους στο ημίχρονο, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την συνέχεια.

Πέντε παίκτες του Φίλιππου τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ντρεκάλοβιτς να έχει 14, τους Ντόβα και Ελευθεριάδη από 12 έκαστος, και τους Σουτζόπουλο και Πιλκούδη από 11.

Για τον Οίακα, 19 πόντους είχε ο Χάχαλος, 15 ο Μιχόπουλος, ενώ ο Μερμίγκης… άγγιξε το triple double με 12 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και εννιά ασίστ.

Διαιτητές: Παπαφωτίου-Κονταράτος-Παπαδόπουλος Χρ. (Μαυραντζάς)
Δεκάλεπτα: 12-21, 22-40, 39-63, 61-85
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Μιχόπουλος 15 (3), Τσάκος, Σκλήκας 6 (2), Τουρλής 2, Τσαγδής, Τσανίδης 3 (1), Μερμίγκης 12 (1), Λιάκος 2, Χάχαλος 19 (2), Νικολακόπουλος 2.
Φίλιππος Βέροιας (Καλαμπάκος): Νικάι 2, Ντόβας 12 (4), Ελευθεριάδης 12 (2), Πουλιανίτης 6, Κοθράς, Παραπούρας 9, Σουτζόπουλος 11 (1), Ντρεκάλοβιτς 14 (1), Ιατρίδης 8, Πιλκούδης 11

Ψυχικό-Καρδίτσα 76-73

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Καρδίτσα να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-37). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με το Ψυχικό να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-56) και διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να νικήσει εντός έδρας την Καρδίτσα με 76-73.

Από το Ψυχικό διακρίθηκε ο Κουκάς με 17 πόντους, με τους Αθανασούλα και Ματαλιωτάκη να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος. Από την Καρδίτσα ξεχώρισαν οι Χάλαρης και Γράβας με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κατραχούρας-Μαγκλογιάννης-Χριστινάκης (Διμπινούδης)
Δεκάλεπτα: 23-17, 37-40, 58-56, 76-73
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 17 (3), Κουφόπουλος, Παπανικολάου 7, Πολυτάρχου 4 (1), Μαλέλης 5 (1), Ρίκετς 5, Αθανασούλας 15 (3), Ματαλιωτάκης 15, Ιορδάνου 8.
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 13 (2), Τσιλούλης 5 (1), Καρράς 9, Κακλαμάνος 6 (1), Σπυριδονίδης 5 (1), Χάλαρης 16 (1), Ντράσκοβιτς 3, Τσούκας, Αλεξιάδης, Καραγεωργίου 2, Βεργίνης 11 (2), Πεφάνης 3 (1).

Αμύντας-Κόροιβος Αμαλιάδας 77-68

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-35). Ο Αμύντας ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 77-68.

Από τον Αμύντα διακρίθηκε ο Κανονίδης με 16 πόντους, με τους Τοπάλι, Βαρδιανό και Γκάτζο να έχουν από έντεκα πόντους έκαστος. Από τον Κόροιβο Αμαλιάδας ξεχώρισαν οι Ναούμης και Τάταρης με 13 πόντους.

Διαιτητές: Θεονάς-Τσιμπούρης-Κατσαπρακάκης (Ντίνος)
Δεκάλεπτα: 21-15, 41-35, 60-47, 77-68
Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Αβάρε 3 (1), Ζούπας 4, Τοπάλι 11 (1), Σιούντρης 10 (1), Γκρέκας, Βαρδιάνος 11 (3), Κουκουνιάς 5 (1), Γκάτζο 11 (2), Μπέλη 2, Βύρλας 4, Κανονίδης 16.
Κόροιβος Αμαλιάδας (Δελέγκος): Παπαρέγκας 9 (1), Μίτροβιτς 8 (2), Καλογερίας 4, Ναούμης 13 (3), Μαστρογιαννόπουλος 5, Κάππος 6, Μιχαλούτσος 2, Μαστόρος 8 (2), Τάταρης 13.

Καβάλα-Αγρίνιο 75-58

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-31). Η Καβάλα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας το Αγρίνιο με 75-58.

Από την Καβάλα διακρίθηκαν οι Αμπατζάς και Οκεκουόγεν με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από το Αγρίνιο ξεχώρισαν οι Τσούκας και Κυριλής με έντεκα και δέκα πόντους.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Τσιαπλής-Θεοδώρου (Στουπίδης)
Δεκάλεπτα: 20-16, 38-31, 61-44, 75-58
Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 10, Αμπατζάς 19 (2), Καψαλός 3 (1), Πιεβάλιτσα 3 (1), Πρασίνης, Ζαρκαδούλας 2, Ράπτης 11, Δρόσος 13, Αγγελάκος, Οκεκουόγεν 14, Μπανάσας.
Αγρίνιο (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 6, Τσούκας 11 (2), Μήτσου 5, Κυριλής 10 (1), Κόκκιος, Κουρουπάκης 9, Μπαλός 6 (1), Νικολαΐδης 9, Γκάτζιος 2.

Ελευθερούπολη-Πανερυθραϊκός 80-65

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (33-32). Η Ελευθερούπολη ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να νικήσει εντός έδρας τον Πανερυθραικό με 80-65.

Από την Ελευθερούπολγ διακρίθηκε ο Γοργόνης με 21 πόντους, με τους Τουντζιαράκης και Σκουλίδας να έχουν από 18 πόντους έκαστος. Από τον Πανερυθραικό ξεχώρισαν οι Καμπουρίδης και Γιαουρτόγλου με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ.-Παζώλης-Χατζηχαρίσης (Μπρίγκος)
Δεκάλεπτα: 17-13, 33-32, 58-50, 80-65
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 18, Γοργόνης 21 (4), Στάθης, Δ. Ερμείδης 2, Σκουλίδας 18 (2), Καρακεχαγιάς, Σταμπουλής 3 (1), Π. Ερμείδης 8 (2), Πάτρας, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 10 (1).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Κοντούδης, Μωραΐτης 8 (1), Καλλιανιώτης, Ντουζίδης 3 (1), Σκάνδαλος 6 (1), Γιαουρτόγλου 13 (3), Καμπουρίδης 16 (2), Τσάμης 6, Σταματογιάννης 7 (1), Ευστρατίου 6.

Χαρίλαος Τρικούπης-Παγκράτι 80-65

Δυναμικές και ανταγωνιστικές οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-33). Ο Χαρίλαος Τρικούπης ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας το Παγκράτι με 80-65.

Από τον Χαρίλαο Τρικούπη διακρίθηκαν οι Αλίχοντζιτς και Χείλαρης με 22 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από το Παγκράτι ξεχώρισαν οι Τζουγκαράκης και Δ. Τσουργιάννης με 20 και έντεκα πόντους.

Διαιτητές: Καρπάνος-Μακρόπουλος-Μαρινάκης (Πατσαντζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 22-16, 37-33, 65-48, 80-65
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 16 (1), Βλάσιος 3 (1), Δημητρακόπουλος 3 (1), Παπαδιονυσίου 6 (1), Καζάνας 2, Λιάπης 9 (2), Λεγκίκας 13 (2), Τσαπατώρης, Παγούρας, Αλίχοντζιτς 22, Στράτος, Σοκ 6 (1).
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Καριώτης 2, Σταυρακούκας 9, Ζαραϊδώνης 3, Ζαρίφης, Γιοβάνης 2, Χαϊκάλης 9 (1), Δ. Τσουργιάννης 11, Δαμιανός, Τζουγκαράκης 20 (1), Α. Τσουργιάννης 9.

Τρίτων-Δάφνη Δαφνίου 113-68

Καταιγιστικοί ήταν οι γηπεδούχοι στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με 27 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (60-33). Ο Τρίτωνας διεύρυνε την διαφορά του στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε εντός έδρας την Δάφνη Δαφνίου με 113-68.

Από τον Τρίτωνα διακρίθηκαν οι Δημάκος και Μελισσαράτος με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Δάφνη Δαφνίου ξεχώρισαν οι Μπήλιος και Τσορμπατζόγλου με 20 και 15 πόντους.

Διαιτητές: Φασόλης-Ορφανός Ιορδ.-Τζίμης (Αλετράς)
Δεκάλεπτα: 31-20, 60-33, 92-49, 113-68
Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 10 (2), Μανοΐλοβιτς 12 (1), Θεοδώρου 6 (1), Αντωνάκης 3 (1), Οικονομόπουλος 3, Μάντζαρης 10 (2), Παπαδημητρίου 12 (1), Γκίκας 11 , Δρίτσας 10 (3), Γεωργάκης 9 (2), Μελισσαράτος 13 (2), Δημάκος 14 (3).
Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 15 (2), Ουαντίντζο-Βλαδίτσης 8, Μπήλιος 20 (3), Εξηνταβελώνης 5 (1), Κολτσίδας 6 (2), Σταϊκόπουλος 4, Κυρίτσης, Σούμαν 10 (1).

Στους αγώνες για την 28η αγωνιστική της Α2 Ανδρών που διεξήχθησαν τη Μεγάλη Τετάρτη (20/4) σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Οίαξ Ναυπλίου-Φίλιππος Βέροιας 61-85
Ρεπό: Μαρούσι