Elite League: Ο Πανιώνιος αφεντικό της Ν.Σμύρνης, o Παπανικολάου λύτρωσε το Ψυχικό, ανάσα για Αμύντα

Δείτε όλα όσα έγιναν στην 26η αγωνιστική της Elite League:

Πανιώνιος-Μίλων 100-84

Ο Πανιώνιος είδε τον Μίλωνα να επιστρέφει από το -20, όμως ένα 14-0 από το 58-61 και μετά... έβαλε τα πράγματα στην θέση τους, με τους "κυανέρυθρους" να φτάνουν στην νίκη με 100-84, που τους διατηρεί μόνους πρώτους στην βαθμολογία, με 18-8. Στο 15-11 έπεσαν οι συμπολίτες.

Ο Πανιώνιος με συνεχόμενα τρίποντα μπήκε πολύ αποφασιστικά στο παιχνίδι γεγονός που το μαρτυρά το επιμέρους 22-1. Ο Μίλωνας δεν τα παράτησε ποτέ και σιγά σιγά ροκ΄΄ανιζε την διαφορά και με το επιθετικό ξέσπασμα που έκανε στις αρχές της τρίτης περιόδου είχε ως αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά με σκορ 61-58. Ο Πανιώνιος έκανε ένα δικό του 14-0 γύρισε το παιχνίδι , ανέβασε την διαφορά σε διψήφιες τιμές (74-61) την οποία εκμεταλλεύτηκε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με σκορ 100-84.

Καταπληκτικός ήταν ο Μιλεντίγιεβιτς που πέτυχε 29 πόντους με 6 τρίποντα , ακολούθησε ο Ντέιβις με 16 και ο Βουγιούκας με 14 πόντους. Από πλευράς Μίλωνα 29 πόντους πέτυχε ο Μπράιαντ και ο Μπαρτ είχε 23.

Διαιτητές: Θεονάς-Θεοδωρόπουλος-Τεφτίκης (Νηγιάννης)

Δεκάλεπτα: 28-14, 52-43, 71-61, 100-84

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος, Μιλεντίγεβιτς 29 (6), Παπαδιονυσίου 5 (1), Χάρις 9 (2), Χάλαρης 6 (2), Κακλαμανάκης 3, Βουγιούκας 14, Βαφειάδης 9 (3), Ντέιβις 16 (2),  Γκίκας 7 (1).

Μίλων (Κουρής): Μπράιαντ 29, Σκορδίλης 13, Πετρίδης 2, Ανέστης 5 (1), Μελισσαράτος, Μοτσενίγος, Μπαρτ 23 (4), Δομπρογιάννης, Ζούμπος 5 (1), Δημάκος 5 (1), Κανονίδης 2.

Ψυχικό-Αίας Ευόσμου 77-75

Τι και αν το Ψυχικό βρισκόταν πίσω με 10 (62-72) στο 34' τα τρίποντα του Αθανασούλα και του Παπανικολάου κράτησαν ζωντανό το Ψυχικό με τον δεύτερο να χαρίζει την νίκη στην ομάδα του με σκορ 77-75 απέναντι στον Αίαντα Ευόσμου.

Από μια καλή περίοδο είχαν οι δυο ομάδες στο πρώτο μέρος με το Αίαντα να πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας μπροστά 37-40. Στο δεύτερο μέρος , ο Αίαντας είχε τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε να προηγηθεί και με 10 πόντους διαφορά ( 62-72 , 34:00) κυρίως με τον Ετιέν και τον Παπαδόπουλο. Το Ψυχικό με πιεστική άμυνα και τα μεγάλα τρίποντα του Αθανασούλα και του Παπανικολάου ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 75-75, με τον Παπανικολάου να χαρίζει την νίκη στην ομάδα του στα τελευταία δευτερόλεπτα και οι γηπεδούχοι να πανηγύριζουν μια σημαντική νίκη με σκορ  77-75 και να ρίχνουν τον Αίαντα στην τελευταία θέση.

Από πλευρά Ψυχικού ο Μπερκ είχε 20 πόντους , ενώ Αθανασούλας και Παπανικολάου από 14 έκαστος. Από τον Αίαντα ξεχώρισαν οι Ετιέν με 20 και ο Παπαδόπουλος με 19 πόντους.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Μαλαμάς-Καραμπιτσάκος (Κουλούρης)

Δεκάλεπτα: 27-17, 37-40, 54-57, 77-75

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 14 (3), Μπερκ 20 (2), Τοπάλι, Ρος 12 (4), Διαμαντάκος 7, Οικονομόπουλος, Αθανασούλας 14 (2), Μπαλός 10 (2).

Αίας Ευόσμου (Μπούτσκος): Ετιέν 20 (3), Βίκτορ 10, Αμπατζάς, Κωνσταντινίδης, Παπαδόπουλος 19 (2), Ναούμης 15 (2), Πετράκης 5 (1), Πετανίδης 3, Γαρέζος 3 (1), Μαλέλης.

Αμύντας-Χαρίλαος Τρικούπης 85-78

Τον "έπιασε" στην βαθμολογία η ομάδα του Αμύντα τον Χαρίλαο Τρικούπη μετά την πολύτιμη νίκη που έκανε εναντίον του η ομάδα του Υμηττού με σκορ 85-78.

Ισορροπημένος ήταν ο ρυθμός του αγώνα στην αρχή του παιχνιδιού με τον Αμύντα να προηγείται με δυο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42,40). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στην τρίτη περιόδο και πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο , οι δυο ομάδες πήγαινα πόντο πόντο , ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων όμως τους χάρισε την πολυπόθητη νίκη με σκορ 85-78.

Από τον Αμύντα ξεχώρισαν οι Πίτερσον με 24 και Δόξας με 18 πόντους , ενώ από τον Χαρίλαο Τρικούπη ο Γκλάσπερ είχε 21 και ο Σάμαρτζιτς 18 πόντους.

Διαιτητές: Κατσαπρακάκης-Κατραχούρας-Σκανδαλάκης (Παλάτος)

Δεκάλεπτα: 20-22, 42-40, 68-61, 85-78

Αμύντας (Ζούπας): Καμπούρης, Μπιλάλης, Σιούντρης 11, Γκρέκας 5, Πίτερσον 24 (3), Γκάτζο 2, Μπέλη 10 (2), Γουίλσον 15 (1), Δόξας 18.

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χένρι 16, Γκλάσπερ 21 (4), Αγγελόπουλος, Τσουργιάννης 7, Σιδηροηλίας 4, Σάμαρτζιτς 18, Σταματογιάννης 9 (1), Νάνος, Ζαρκαδούλας 3 (1).

Δόξα Λευκάδας-Ερμής Σχηματαρίου 84-70

Ένα επιθετικό ξέσπασμα της Δόξας Λευκάδας στην τελευταία περίοδο ( 25-12) είχε ως αποτέλεσμα στην 13η νίκη των νησιωτών θέτοντας την ακόμα σε τροχιά play-off. Στο 15-11η ομάδα του Σχηματαρ΄΄ιου.

Ισορροπημένος ήταν ο ρυθμός του αγώνα για περισσότερα από 30' με την ομάδα της Λευκάδας δια χειρός Σκουλίδα και Ντόναλτσον να είναι καταπληκτική σε άμυνα και επίθεση και να παίρνει την νίκη με σκορ 84-70.

Από πλευράς Δόξας ο Σκουλίδας με 14 πόντους , ενώ από 12 έκαστος είχαν οι Γοργόνης και Ντόναλτσον. Από τον Ερμή ο Γερομιχαλός είχε 22 πόντους αλλά ήταν κυριολεκτικά μόνος.

Διαιτητές: Τσάνταλη-Συμεωνίδης-Αγραφιώτης Β. (Σταθόπουλος)

Δεκάλεπτα: 15-13, 34-35, 59-58, 84-70

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 12 (1), Ερμείδης 7, Τσέιμπερς, Γοργόνης 12 (2), Ναούμης 2, Σαχπατζίδης 9, Σκουλίδας 14 (4), Ευσταθιάδης 11, Βουλγαρόπουλος 4, Τζόρτζεβιτς 11, Μερμίγκης 2.

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): ΜακΚίσικ 5, Γράβας 12 (2), Ιωάννου 7 (1), Κωστόπουλος 7 (1), Μπολάτογλου, Αγγελή 3, Μαργέλης 2, Τσουκουεμέκα, Γερομιχαλός 22 (2), Ζορμπάς 6, Μητσιμπόνας 6 (2).

Παπάγου-ΝΕ Μεγαρίδος 73-76

Το κακό πρώτο δεκάλεπτο , δεν πλήρωσε η Νεανική Εστία Μεγαρίδας η οποία πέτυχε ένα τεράστιο διπλό στο Παπάγο με σκορ 76-73 διατηρώντας την στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας. Αντίθετα για την ομάδα του Παπάγου αυτή είναι η 14η ήττα.

Νωθρά ξεκίνησαν τον αγώνα τα Μέγαρα γεγονός πως το μαρτυρά το 18-9 της περιόδου ,με τον Παπάγο να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-32). Η ΝΕΜ "ροκάνισε" την διαφορά δια χειρός Γκάντζια και Γερομιχαλού. Όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στα τελευταία τρια λεπτά (69-64) , ο Μπράντφορντ με 5 πολύτιμους πόντους ισοφάρισε το ματς σε 69-69 με τον ίδιο στην συνέχεια να ευστοχεί σε βολές και να χαρίζει την νίκη στην ομάδα του με σκορ 76-73.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καρακώστας με 19 πόντους με 4 τρίποντα και Σανδραμάνης με 15 και αυτός με 4 τρίποντα. Ενώ για τους νικητές ο Μπράντφορντ είχε 24 πόντους , ο Γερομιχαλός 18 και ο Γκάντζιας 16.

Διαιτητές: Τσαρούχα-Τσαχάκης-Λεβεντάκος (Ντίνος)

Δεκάλεπτα: 19-8, 38-32, 55-53, 73-76

Παπάγου (Καρακώστας): Γκρίφιν 13 (1), Καρακώστας 19 (4), Σταματίου 2, Κόης 10 (2), Ματσάγγος 7 (2), Γουίλιαμς 6, Τζουγκαράκης 1, Σανδραμάνης 15 (4), Γάργαλης.

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 24 (3), Μαλούκος 2, Γκάτζιας 16 (3), Ζαραϊδώνης 7, Τσόχλας 9 (3), Κοκορέλης, Καλλινικίδης, Αρνόκουρος, Μαντίκος, Γερομιχαλός 18 (3).

Έσπερος Λαμίας-Κόροιβος Αμαλιάδας 83-77 (κ.α. 73-73)

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Έσπερος Λαμίας με αντίπαλο τον Κόροιβο ενόψει play-out με τους γηπεδούχους να βρίσκονταν  πίσω ακόμα και με 19 πόντους διαφορά. Έτσι ο Έσπερος έφτασε στο 11-15 ενώ ο Κόροιβος βρίσκεται στο 15-11 της βαθμολογίας.

Από ένα κα΄λό ημίχρονο είχαν οι δυο ομάδες στο παιχν΄ιδι. Ο Κόροιβος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έφτασε να προηγείται μέχρι και 19 πόντους (28-47) . Ο Έσπερος μπήκε αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο και έριξε την διαφορά σε μονοψήφιες τιμές κυρίως με τον Μανοίλοβιτς . Στα τελευταία δευτερόλεπτα της κ.δ ο Ιωάννου με μια εύστοχη βολή έστειλε το παιχνίδι στην παράταση , που με τα μεγάλα τρίποντα του Λιάπη και του Προίσκου και τις εύστοχες βολές του Παπαντωνίου , ο Έσπερος έκανε την ανατροπή και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη με σκορ 83-77.

Από τον Έσπερο ξεχώρισαν οι Μανοίλοβιτς με 31 πόντους και ο Τζόρτζεβιτς με 22 , ενώ από πλευρά Κόροιβου ο Καξχάουζεν είχε 17 πόντους και ο Καρράς 15

Διαιτητές: Σπυρόπουλος Σπ.-Κονταράτος-Καψιώχας (Χριστοδούλου)

Δεκάλεπτα: 15-19, 35-47, 56-62, 73-73, 83-77 (πρτ.)

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Φύτρος, Προίσκος 3 (1), Νικολαΐδης, Λιάπης 7 (1), Μανοΐλοβιτς 31, Αλεξιάδης, Τζόρτζεβιτς 22, Παπαντωνίου 10 (2), Ξύδης, Ιωάννου 8.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Λιόγας): Καξχάουζεν 17 (5), Νοέας 5, Γεωργαλάς 2, Καρράς 15, Αλεξάντερ 7 (1), Δερμιτζάκης 11, Καλαϊτζάκης 7, Πόζογλου 11 (3), Καραγεωργίου 2.

Μύκονος-Πανερυθραϊκός 65-95

Την 11η και πολύ σημαντική και εμφατική  νίκη πανηγύρισε ο Πανερυθραϊκός με σκορ 95-65 που πέρασε θριαμβευτ΄ης από την έδρα της Μυκόνου.

Από την αρχή του παιχνιδιού η ομάδα της Ερυθραίας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι της δείχνοντας τις άγριες διαθέσεις της. Από το πρώτο και όλας ημίχρονο η διαφορά βρισκόταν ήδη άνω των 20 πόντων , με τους φιλοξενούμενους να την αυξάνουν στους 30 στην επανάληψη του ματς.

Κάψαλος και Βοϊτσιεχόβσκι είχαν από 14 πόντους έκαστος για τους γηπεδούχους , ενώ από την ομάδα της Ερυθραίας ξεχώρισαν οι Κουρουπάκης με 25 , ενώ Κουφόπουλος και Μπρούερ είχαν από 17 έκαστος.

Διαιτητές: Ρίζος-Νάστος-Λιόνας (Παπάντος)

Δεκάλεπτα: 21-33, 33-55, 49-76, 65-95

Μύκονος (Σκαραφίγκας): Σταμάτης 3 (1), Πένο 6 (1), Καψαλός 14 (2), Καμάρας 10, Σπυρόπουλος 4, Πρίφτης, Κονταράτος, Σταυρακούκας 2, Βοϊτσιεχόβσκι 14 (2), Παύλος, Θεοδώρου 4, Ευστρατίου 8.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Τσρνιτς 8 (2), Νικολαΐδης 6 (2), Καλλιανιώτης, Κουφόπουλος 17 (2), Ιωαννίδης 7 (1), Τσουργιάννης 10 (1), Μπρούερ 17 (2), Κακαρούχας, Σαμοντούροβ 2, Κουρουπάκης 25, Αθηναίου 3 (1).