Ρόκετς-Θάντερ 112-114: Άγγιξε το double-double ο Ποκουσέφσκι

Οι Θάντερ και ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι ¨άλωσαν" το Χιούστον, επικρατώντας των Ρόκετς με 114-112 και αναγκάζοντας τους στην 20η συνεχόμενη τους ήττα, με τον Σέρβο φόργουορντ να αγγίζει το double-double.

Οι Θάντερ είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του παιχνιδιού και παρά το γεγονός πως οι Ρόκετς πέρασαν δύο φορές μπροστά, η ομάδα από την Οκλαχόμα ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-22). Οι δύο ομάδες σκόραραν πάρα πολύ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Θάντερ να έχουν προβάδισμα εν μέρει 13 πόντων (42-29), αλλά την ομάδα από το Χιούστον να μειώνει. Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και παρέμειναν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (66-62).

Αν και οι Θάντερ δεν βρέθηκαν πίσω στο σκορ, το ματς έγινε ντέρμπι στο μεγαλύτερο κομμάτι του δεύτερου μέρους και παρέμειναν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (90-85).  Οι Ρόκετς πίεσαν και κατάφεραν να περάσουν μια φορά μπροστά (110-109), βάζοντας φωτιά στην εξέλιξη του αγώνα, αλλά οι Θάντερ διαχειρίστηκαν καλύτερα την κατάσταση και νίκησαν εκτός έδρας με 114-112.

Ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι σκόραρε εννιά πόντους, μάζεψε εννιά ριμπάουντ και μοίρασε δύο ασίστ σε 28:48.

Από τους Θάντερ διακρίθηκαν οι Ντορτ και Ρόμπι με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Ρόκετς ξεχώρισε ο Γουντ με 27 πόντους και οι Ολαντίπο και Γουόλ σκόραραν από 23 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 22-31, 62-66, 85-90, 112-114