Εθνική Πολωνίας-Εθνική Ελλάδας Νέων Ανδρών 67-72: Με το δεξί ξεκίνησε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα

Νίκη στην πρώτη αγωνιστική του Ευρωπαικού πρωταθλήματος Κ20 για την Εθνική Ελλάδας Νέων Ανδρών, που επικράτησε της Εθνικής Πολωνίας με 72-67.

Αν και η Εθνική Πολωνίας είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, η Εθνική Ελλάδας με επτά σερί πόντους, ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-19). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-΄χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την χώρα της Ανατολικής Ευρώπης να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (36-35).

Η γαλανόλευκη πα΄τησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 18-12, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-48). Η Εθνική Ελλάδας Νέων Ανδρών διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Εθνική Πολωνίας με 72-67, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Ευρωπαικού πρωταθλήματος Κ20.

Από την Εθνική Ελλάδας Νέων Ανδρών διακρίθηκαν οι Ζουγρής και Μαντζούκας με 24 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Πολωνίας ξεχώρισαν οι Πίσλα και Βίνκοβσκι, οι οποίοι σκόραραν από 15 πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Ζουράποβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Σάντσεθ (Ισπανία), Μαβίσου (Τουρκία)

Δεκάλεπτα: 19-21, 36-35, 48-53, 67-72

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 6, Μερμίγκης 6, Ναυπλιώτης, Νεόφυτος 4, Ζούγρης 24 (17ρ), Χατζής, Καλαϊτζάκης, Μαντζούκας 14 (1), Οικονομόπουλος 6 (1), Πλώτας 10, Σταυρακόπουλος, Ζορμπάς 2