Ελλάδα-Λιθουανία 65-53: Φιλική νίκη για την Εθνική Κορασίδων

Η Εθνική Ελλάδας Κορασίδων νίκησε την Εθνική Λιθουανίας με 65-53, στο τελευταίο φιλικό αγώνα  σε Διεθνές Τουρνουά που διεξάγεται στην Πορτογαλία.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Η Εθνική Κορασίδων στον τελευταίο της αγώνα σε Διεθνές Τουρνουά που διεξάγεται στην Πορτογαλία νίκησε 65-53 τη Λιθουανία. Η ελληνική αποστολή επιστρέφει αύριο (31/7) στην Αθήνα. Στο πρόγραμμά της πριν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 υπάρχουν δύο ακόμη φιλικά, απέναντι στην Ουγγαρία στην Βουδαπέστη, στις 4 και 5 Αυγούστου.

Δυνατά μπήκε η ελληνική ομάδα στο παιχνίδι με το 2-1 (1’) να γίνεται 12-1 (4’30’’) με τις Σύρπα και Γιαντάη σε πρώτο πλάνο επιθετικά και τις συμπαίκτριές τους να μπαίνουν σταδιακά όλες στην εξίσωση. Η Ελλάδα έφτασε σε double score (26-13, 13’) με την Σταθοπούλου να ευστοχεί και στο +20 (35-15, 16’) με την Λαγωνικάκη, ελέγχοντας το παιχνίδι και το σκορ στα μισά της διαδρομής να γράφει 40-20.

Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα και στην τρίτη περίοδο (50-30, 25’20”) με τη Λιθουανία να κάνει μια απόπειρα να πλησιάσει στα τελευταία της λεπτά (54-40, 30′). Δύο τρίποντα της Σταθοπούλου έδωσαν και πάλι απόσταση ασφαλείας στην Ελλάδα (62-45, 35′), η οποία έφτασε στη νίκη με το τελικό 65-53

Διαιτητές: Αντέγκας, Πεδρόσο, Βιναγκρέιρο

Δεκάλεπτα: : 24-7, 40-20, 54-40, 65-53

Ελλάδα (Γκουζίνη): Χωλοπούλου 11 (3), Καζάκη, Γιαντάη 11 (3), Λιανούδη 8 (1), Σύρπα 6 (11ρ), Πατσιατζή, Καρρά 3 (1), Μπαλτζή 2, Σταθοπούλου 14 (2), Ανδρέου 4, Πολυχρονοπούλου, Παπαγιαννάκη, Λαγωνικάκη 6, Παπαζήση