Εθνική Πορτογαλίας-Εθνική Ελλάδας Κορασίδων 60-59: Φιλική ήττα για την γαλανόλευκη

Η Εθνική Ελλάδας Κορασίδων ηττήθηκε από την Εθνική Πορτογαλίας με 60-59 σε φιλικό αγώνα στο πλαίσιο του διεθνούς τουρνουά.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 60-59 από την οικοδέσποινα Πορτογαλία, η οποία ευστόχησε με τη λήξη της αναμέτρησης για να πάρει τη νίκη τη δεύτερη μέρα του Διεθνούς Τουρνουά. Αύριο (30/7, 18.00) η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει στη τρίτη και τελευταία μέρα του τουρνουά τη Λιθουανία.

Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο πρώτο μισό του αγώνα με την Ελλάδα να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενη (9-12) και την οικοδέσποινα να κάνει το αντίστοιχο με το τέλος της δεύτερης περιόδου (29-26). Με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο η Χωλοπούλου έγραψε το 29-29 (20’30’’), αλλά η Πορτογαλία στην συνέχεια κατάφερε να χτίσει μια διαφορά επτά πόντων (44-37, 26’10’’).

Η Χωλοπούλου επέστρεψε και με συνολικά 7/7 ελεύθερες βολές οδήγησε σε μία ακόμη ισοπαλία (44-44, 30′) και με ένα σουτ τριών πόντων έδωσε και πάλι το προβάδισμα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (46-47, 33′) με την Πολυχρονοπούλου να οδηγεί στο 46-49 (33’30”)και την Ανδρέου να ευστοχεί από τα 6μ75 για το 46-52 (34′).

Η διαφορά έφτασε στους οχτώ (46-54, 34’45”), αλλά η απόσταση μειώθηκε για μία ακόμη φορά με την Άλβες να γράφει το 53-54 (36’20”). Η Ανδρέου με διπλή προσπάθεια διαμόρφωσε το 53-56 (37’10”) με την άμυνα να οδηγεί σε λάθη την Πορτογαλία. Με σχεδόν ένα λεπτό να απομένει η Σύρπα ήταν εκεί για το 55-58 και η Χωλοπούλου με 1/ 2 βολές οδήγησε στο 55-59 (39’43”). Η Σίλβα πήγε με τη σειρά της στη γραμμή για το 58-59, η Άλβες έκλεψε την μπάλα, έδωσε την Αλμπουκέρκ και με τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 60-59.

Διαιτητές: Πινιέιρο, Τεϊξέιρα, Ταλέιγκο

Δεκάλεπτα: 9-12, 29-26, 44-44, 60-59

Ελλάδα (Γκουζίνη): Χωλοπούλου 22 (2), Μπαλτζή 2, Ανδρέου 5 (1), Λιανούδη 6, Σύρπα 10 (14ρ.), Καζάκη, Πατσιατζή 2, Καρρά 5, Σταθοπούλου 5 (1), Γιαντάη, Πολυχρονοπούλου 2, Παπαγιαννάκη, Λαγωνικάκη