Σλοβενία-Ελλάδα 91-98: Σούπερ Εθνική με πολλούς πρωταγωνιστές

Η Εθνική Ελλάδας έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στην Λιουμπλιάνα χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στην αποστολή της και νίκησε την Εθνική Σλοβενίας με 98-91 σε φιλικό αγώνα.

Η Σλοβενία άρχισε δυνατά στον αγώνα και με τρίποντο του Μπλάζιτς στο 4' λεπτό, πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους (9-4). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους έντεκα πόντους σε δύο περιπτώσεις (21-10, 5' λεπτό, 23-12, 6' λεπτό), με την γαλανόλευκη να κάνει ένα επί μέρους σκορ 10-6 και να μειώνει την διαφορά. Η Σλοβενία με physical game και με εννέα πόντους του Ντόντσιτς, ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-22).

H επίσημη αγαπημένη με ένα επί μέρους σκορ 6-2, μείωσε στους τρεις πόντους στο 12' λεπτό (31-28). Αν και η ομάδα του Ντόντσιτς πήγε ξανά την διαφορά στους δέκα πόντους (41-31, 15' λεπτό), η γαλανόλευκη με εννέα σερί πόντους, υπολείπονταν ένα πόντο στο 17' λεπτό (41-40). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 8-2 κυρίως με πόντους του Τσάνταρ στα επόμενα τρία λεπτά, προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-43).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε σαρωτική εμφάνιση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με εννέα σερί πόντους και είχε προβάδισμα με τρεις πόντους στο 22' λεπτό (52-49). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα επόμενα λεπτά, με τον Παπανικολάου να κάνει το εντυπωσιακό 5/5 στα τρίποντα. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έκλεψε την παράσταση στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου με μια τάπα, ένα καλάθι και μια ασίστ για το εντυπωσιακό κάρφωμα του Μήτογλου. Η Ελλάδα ήταν πιο αποτελεσματική και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-71).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην τέταρτη περίοδο, με τον Παπανικολάου να συνεχίζει να ευστοχεί στα τρίποντα και τον Θανάση Αντετοκούνμπο να κλέβει εντυπωσιακά την μπάλα από τον Λούκα Ντόντσιτς και να καρφώνει εντυπωσιακά στην επόμενη φάση στο καλάθι της Σλοβενίας. Στα τελευταία λεπτά, η γαλανόλευκη είχε τον πρώτο λόγο και πήρε την κυριαρχία του ματς. Ο Παπανικολάου έκανε και αυτός, κλέψιμο στον Ντόντσιτς και ο Γουόκαπ στον αιφνιδιασμό έβαλε το καλάθι για το 93-89 στο 38' λεπτό. Από εκεί και πέρα, η Ελλάδα διαχειρίστηκε το προβάδισμα της και νίκησε την Σλοβενία σε φιλικό αγώνα με 98-91.

Από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Παπανικολάου και Γουόκαπ με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να έχει 14 πόντους. Ο Μήτογλου και ο Λούντζης είχαν από 13 πόντους έκαστος. Από την Εθνική Σλοβενίας ξεχώρισαν οι Ντόντσιτς και Μόργκαν με 21 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 29-22, 49-43, 71-73, 91-98