Ο Ντόντσιτς και οι Σλοβένοι έβαλαν σε μπελάδες την Κροατία

Η Εθνική Σλοβενίας νίκησε εντός έδρας την Εθνική Κροατίας με 97-69 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 1-4.  Οι Κροάτες βρίσκονται σε κίνδυνο να αποκλειστούν και έχουν μπει σε μπελάδες.

Η Σλοβενία πάτησε το γκάζι στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-35). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 25 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-51). Η Σλοβενία διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περιοδο και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Κροατία με 97-69.

Αν η Κροατία χάσει από την Φινλανσία ή αν νικήσει και την την ίδια ώρα η Σουηδία επιβληθεί της Σλοβενίας, τότε θα μείνει εκτός Β' Φάσης των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Από την Σλοβενία διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς και Ντράγκιτς με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Κροατία ξεχώρισαν οι Χεζόνια και Ζούμπατς με 22 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 33-8, 54-35, 76-51, 97-69