Λιθουανία-Σλοβενία 100-84: Με double double του Βαλαντσιούνας

Η Λιθουανία είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή του αγώνα και νίκησε την Σλοβενία με 100-84, για τον αγώνα κατάταξης 5-8 για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023. Η ομάδα του κόουτς Μακσβίτις θα παλέψει με την Λετονία για τις θέσεις 5-6, ενώ η Σλοβενία θα αντιμετωπίσει την Ιταλία για τις θέσεις 7-8.

Η Λιθουανία ήταν σαρωτική στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-21). Αν και η Σλοβενία μείωσε στους τέσσερις πόντους στο 19' λεπτό (47-43), η χώρα της Βαλτικής είχε το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-43).

Παρότι η ομάδα του κόουτς Σέκουλιτς μείωσε στους δύο πόντους στο 25' λεπτό (57-55), η ομάδα του κόουτς Μακσβίτις κράτησε το momentum και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-63). Η Λιθουανία διεύρυνε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Σλοβενία με 100-84.

Δεκάλεπτα: 33-21, 53-43, 75-63, 100-84

Από την Λιθουανία διακρίθηκαν οι Βαλαντσιούνας (12 ριμπάουντ) και Μπραζντέικις (2 ριμπάουντ και 4 ασίστ) με 24 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Σλοβενία ξεχώρισαν οι Ντόντσιτς (6 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Νίκολιτς (3 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 29 και 14 πόντους.=