Φιλιππίνες-Κίνα 96-75: Με 34αρα του Κλάρκσον

Οι Φιλιππίνες νίκησαν την Κίνα με 96-75 στον δεύτερο αγώνα κατάταξης για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023.

Οι δύο ομάδες π΄ήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-16). Αν και οι Φιλιππίνες είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Κίνα με ένα επί μέρους σκορ 11-6, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (40-39).

Η ομάδα του κόουτς Ρέγιες ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 34-11, προηγήθηκε με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-51). Οι Φιλιππίνες διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν την Κίνα με 96-75.

Από τις Φιλιππίνες διακρίθηκαν οι Κλάρκσον (2 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Αμπάντο (5 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 34 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Κίνα ξεχώρισαν οι Κάιερ (9 ριμπάουντ και 5 ασίστ) και Ζανγκ Σενλίν (3 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 17 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-16, 39-40, 73-51, 96-75