Ιορδανία-Μεξικό 80-93: Τους λύγισαν οι Νοτιοαμερικάνοι στα τελευταία λεπτά

Το Μεξικό έπιασε...στην σιέστα τους Ιορδανία στα τελευταία λεπτά και νίκησε με 93-80 για τον δεύτερο αγώνα κατάταξης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Αν και το Μεξικό είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και πήγαν την διαφορά στους έντεκα πόντους στο 5' λεπτό (15-4), οι δύο χώρες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-24). Ίδιες καταστάσεις και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Νότιας Αμερικής να έχει τα ηνία του αγώνα, αλλά οι δύο χώρες ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (43-43).

Οι δύο ομάδες εναλλα΄σσονταν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα του κόουτς Κιντέρο να έχει το πάνω χέρι και να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-65). Το Μεξικό πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-15, νίκησε την Ιορδανία με 93-80.

Από το Μεξικό διακρίθηκαν οι Τζιρόν (4 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Στολ (4 ριμπάουντ και 4 ασίστ) με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Ιορδανία ξεχώρισε ο Χόλις Τζέφερσον (8 ριμπάουντ και 10 ασίστ) με 26 πόντους. Οι Αμπού Χαβάς (3 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Αλ Ντβαίρι (9 ριμπάουντ και 2 ασίστ) σκόραραν από 15 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 24-24, 43-43, 65-68, 80-93