Ιαπωνία - Πράσινο Ακρωτήρι 80-71: Με 29αρα του Χόκινσον έκλεισε εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού

Η Ιαπωνία νίκησε το Πράσινο Ακρωτήριο με 80-71 και είναι η τέταρτη μάδα που εξασφάλισε την πρόκρισή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Αν και η Ιαπωνία πήρε προβάδισμα στο 3' λεπτό με τρεις πόντους (5-2), το Πράσινο Ακρωτήριο βρήκε λύσεις και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17).  Η ασιατική χώρα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 33-18, προηγήθηκε με 13 πόντου στο τέλος του ημιχρόνου (50-37).

Η ομάδα του κόουτς Χοβάς είχε τα ηνία του αγώνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-55). Αν και το Πράσινο Ακρωτήριο είχε ένα επί μέρους σκορ 16-7 στην τέταρτη περίοδο, η Ιαπωνία διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε με 80-71.

Από την Ιαπωνία διακρίθηκαν οι Χόκινσον (7 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Τομινάγκα (1 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 29 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από το Πράσινο Ακρωτήριο ξεχώρισαν οι Ντε Ρόσα (2 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Έντι Ταβάρες (14 ριμπάουντ και 4 ασίστ) με 11 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 17-19, 50-37, 73-55, 80-71