Ανγκόλα-Νότιο Σουδάν 78-101: Πήρε την νίκη και το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 η ομάδα του Άιβι

Το Νότιο Σουδάν νίκησε την Ανγκόλα με 101-78 για τον δεύτερο αγώνα κατάταξης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 και εξασφάλισε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024.

Καταιγιστικό το Νότιο Σουδάν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-16). Η ομάδα του κόουτς Άιβι διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-39).

Ο Κάρλικ Τζόουνς ήταν και πάλι πρωταγωνιστής για την χώρα του, η οποία προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-57). Το Νότιο Σουδάν ανέβασε ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 28-21, νίκησε την Ανγκόλα με 101-78.

Από το Νότιο Σουδάν διακρίθηκαν οι Τζόουνς (7 ριμπάουντ και 15 ασίστ) και Σαγιόκ (3 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 26 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Ανγκόλα ξεχώρισαν οι Ντουντάο (4 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Σόουζα (6 ριμπάουντ) με 21 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-30, 39-53, 57-73, 78-101