Νέα Ζηλάνδια - Αίγυπτος 88-86: Με 27αρες των Ντιλέινι και Λεάφα

Η Νέα Ζηλανδία επικράτησε της Αιγύπτου με 88-86 για τον δεύτερο αγώνα κατάταξης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, με τους "φαραώ" να χάνουν το εισιτήριο για την απευθείας πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Αίγυπτο να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-22). Η Νέα Ζηλανδία ανέβασε ρυθμό στο ΄δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-10, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-35).

Η χώρα της Ωκεανίας κράτησε το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-61). Αν και η Αίγυπτος πίεσε στην τέταρτη περίοδο και έκανε ντέρμπι τον αγώνα, η Νέα Ζηλανδία βρήκε λύσεις και νίκησε με 88-86. Ο Ελ Γκέντι αστόχησε στο σουτ του προσπεράσματος, 2'' πριν το τέλος του αγώνα, με την Νέα Ζηλανδία να παίρνει την νίκη.

Από την Νέα Ζηλανδία διακρίθηκαν οι Ντιλέινι (4 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Λεάφα (6 ριμπάουντ και 3 ασίστ) με 27 πόντους έκαστος. Από την Αίγυπτο ξεχώρισαν οι Ελ Γκέντι (3 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Σαλέχ (3 ριμπάουντ και 9 ασίστ) με 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-25, 47-35, 68-61, 88-86