Φινλανδία-Βενεζουέλα 90-75: Με 32αρα του Μαρκάνεν

Η Φινλανδία ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και νίκησε την Βενεζουέλα με 90-75, για τον δεύτερο αγώνα κατάταξης στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023. H ομάδα του κόουτς Τουόβι εξασφάλισε την παρουσία της στο Προ-Ολυμπιακό τουρνουά.

Οι δύο χώρες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Βενεζουέλα να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-13). Η Φινλανδία πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 35-18, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-35).

Αν και η χώρα της Νότιας Αμερικής μείωσε την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 27-19, η ευρωπαική χώρα βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-62). Η Φινλανδία ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-13, νίκησε την Βενεζουέλα με 90-75.

Από την Φινλανδία διακρίθηκε ο Μαρκάνεν με 32 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τους Σαλίν (2 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Βαλτόνεν (1 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με τους έντεκα πόντους έκαστος. Από την Βενεζουέλα ξεχώρισαν οι Τσούριο (2 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Ματεράν (3 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 13-17, 48-35, 67-62, 90-75