Σλοβενία-Πράσινο Ακρωτήριο 92-77: Με υπογραφή των Ντόντσιτς και Πρέπελιτς

Η Σλοβενία νίκησε το Πράσινο Ακρωτήριο με 92-77 και έκανε το 3/3, για αυτό και προκρίθηκε στην δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, ενώ η αφρικανική χώρα με ρεκόρ 1-2, θα παίξει στους αγώνες κατάταξης 17-32.

Η Σλοβενία είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-21). Η ομάδα του κόουτς Σέκουλιτς ανέβασε την διαφορά της στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-38).

Με κομβικούς παίκτες τον Λούκα Ντόντσιτς και τον Κλέμεν Πρέπλιτς,, έκανε ένα επί μέρους σκορ 24-17 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-55). Η Σλοβενία διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε το Πράσινο Ακρώτηριο με 92-77.

Από την Σλοβενία διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς (7 ριμπάουντ και 9 ασίστ) και Πρέπελιτς (4 ριμπάουντ και 7 ασίστ) με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από το Πράσινο Ακρωτήριο ξεχώρισαν οι Γκόμες (2 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Μέντες (1 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 17 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα:  24-21, 45-38, 69-55, 92-77