Ακτή Ελεφαντοστού-Βραζιλία 77-89: Στην επόμενη φάση η σελεσάο με double double του Ματέους

Η Βραζιλία νίκησε την Ακτή Ελεφαντοστού με 89-77 και με ρεκόρ 2-1 προκρίθηκε στην δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, ενώ η αφρικανική χώρα έπεσε στο 1-2 και θα αγωνιστεί για τις θέσεις κατάταξης 17-32.

Η Ακτή Ελεφαντοστού είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-23). Αν και η αφρικανική χώρα πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 13' λεπτό (30-25), αλλά η Βραζιλία με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 27-21, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-44).

Η σελεσάο ανέβασε ρυθμό και πήγε την διαφορά στους 15 πόντους στο 25' λεπτό (65-50). Αν και η αφρικανική χώρα μείωσε την διαφορά, η χώρα της Νότιας Αμερικής βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-65). Ιδιαίτερα, ο  Γιάγκο Ντος Σάντος ανησύχησε όλους στον πάγκο της σελεσάο γιατί αποχώρησε προσωρινά λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο.

Η Βραζιλία είχε ένα επί μέρους σκορ 19-12 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ακτή Ελεφαντοστού με 89-77.

Από την Βραζιλία διακρίθηκαν οι Ματέους (4 ριμπάουντ και 12 ασίστ) και Σοάρες (6 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 24 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Ακτή Ελεφαντοστού ξεχώρισαν οι Μπαχ (13 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Ντιαμπατέ (3 ριμπάουντ και 3 ασίστ) με 13 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-23, 44-50, 65-70, 77-89