ΗΠΑ-Ιορδανία 110-62: Σούπερ εμφάνιση για την Team USA

Οι ΗΠΑ ήταν σαρωτικοί και νίκησαν την Ιορδανία με 110-62, κάνοντας το 3/3 στον όμιλο και πήρε το πλεονέκτημα της μίας νίκης για την δεύτερη φάση, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Λιθουανία, το Μαυροβούνιο και τον νικητή του ζευγαριού Ελλάδα-Νέα Ζηλανδία.

Η ομάδα από τις ΗΠΑ ήταν καταιγιστική από την αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με 19 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-12). Η Team USA συνέχισε να ανεβάζει ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 31-21, προηγήθηκε με 29 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (62-33).

Ασταμάτητη η ομάδα του κόουτς Στιβ Κερ και είχε ένα επί μέρους σκορ 25-16 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, για αυτό και προηγήθηκε με 38 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (87-49). Η Εθνική ΗΠΑ ανέβασε ακόμη περισσότερο την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-13, νίκησε την Εθνική Ιορδανίας με 110-62.

Από την Εθνική ΗΠΑ διακρίθηκαν οι Έντουαρντς (8 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Πόρτιτς (6 ασίστ) με 22 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Ιορδανίας ξεχώρισαν οι Χόλις Τζέφερσον (7 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Ιμπραχίμ (4 ριμπάουντ και 4 ασίστ) με 20 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 31-12, 62-33, 87-49, 110-62