Ελλάδα-ΗΠΑ 81-109: Και τώρα...«τελικός» με την Νέα Ζηλανδία

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στις ΗΠΑ και ηττήθηκε με 109-81. Η Team USA έκανε το 2/2 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση, ενώ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την Νέα Ζηλανδία, την Τετάρτη (30/8), σε ένα ματς που θα κρίνει την πρόκριση μας στην φάση των 16.

Η Ελλάδα ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 3' λεπτό (6-2). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα επόμενα λεπτά, με ιδιαίτερο highlight, να είναι η τάπα του Παπαγιάννη στον Ίνγκραμ, αλλά και οι έντεκα πόντοι του διεθνή σέντερ της Φενέρμπαχτσε. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαιξε πολύ καλή άμυνα, μην δίνοντας πολλές επιλογές στις ΗΠΑ. Οι Αμερικανοί ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-19).

Η γαλανόλευκη έπαιξε οργανωμένο μπάσκετ και έδειξε συνέπεια στο παιχνίδι της, με τον Παπαπέτρου στο 13' λεπτό να βάζει τρίποντο και στην επόμενη φάση, να ρίχνει τάπα στον Καμ Τζόνσον. Η Team USA εκμεταλλεύτηκε τις αστάθειες που παρουσίασε ο ρυθμός της επίσημης αγαπημένης κατά την διάρκεια των αλλαγών και με ένα επί μέρους σκορ 27-18, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-37).

Οι παίκτες των ΗΠΑ ήταν πολύ εύστοχοι και ανέβασαν ταχύτητες στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 29-19, προηγήθηκαν με 23 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-56). Στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά κινήθηκε πάνω από τους 19 πόντους. Οι ΗΠΑ συνέχισαν να σκοράρουν και νίκησαν την Ελλάδα με 109-81.

Από τις ΗΠΑ διακρίθηκε ο Ριβς με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ οι Μπράνσον (3 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Έντουαρντς (2 ριμπάουντ και 3 ασίστ) σκόραραν από 13 πόντους έκαστος. Από την Ελλάδα ξεχώρισαν οι Παπαγιάννης (3 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Ρογκαβόπουλος (4 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-23, 37-50, 56-79, 81-109