Κίνα-Νότιο Σουδάν 69-89: Πρώτη ιστορική νίκη με κομβικό τον Τζόουνς

Το Νότιο Σουδάν νίκησε την Κίνα με 89-69 και ανέβηκε στο 1-1, ενώ η ασιατική χώρα έμεινε εκτός συνέχειας με δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα πέντε λεπτά, με τον Νότιο Σουδάν με ένα επί μέρους σκορ 13-3 στα επόμενα πέντε λεπτά, να είναι μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-14). Αν και η Κίνα μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο στο 15' λεπτό (24-23), η αφρικανική χώρα βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-40).

Η ομάδα του κόουτς Τζόρτζεβιτς μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα του κόουτς Άιβι με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 19-13, να προηγείται με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-53). Το Νότιο Σουδάν πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-16, νίκησε την Κίνα με 89-69.

Από το Νότιο Σουδάν διακρίθηκαν οι Τζόουνς (2 ριμπάουντ και 6 ασίστ) και Κουανί (1 ριμπάουντ και 4 ασίστ) με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Κίνα ξεχώρισαν οι Κάιερ (5 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Ζάο Ρούι (2 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 22 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-22, 40-44, 53-63, 69-89