Βενεζουέλα-Πράσινο Ακρωτήριο 75-81: Επιστροφή από το -13 και πρώτη νίκη στην ιστορία της χώρας του Ταβάρες στην διοργάνωση

Το Πράσινο Ακρωτήριο επέστρεψε από το -13 (46-33, 20') που έχανε στο ημίχρονο και κάνοντας μια μεγάλη ανατροπή, νίκησε την Βενεζουέλα με 81-75. Η αφρικανική χώρα έχει ρεκόρ 1-1, ενώ η χώρα της Νότιας Αμερικής έκανε δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Σαρωτικό το Πράσινο Ακρωτήριο μέχρι το 5' λεπτό (18-8), με την Βενεζουέλα να μειώνει την διαφορά. Η αφρικανική χώρα ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-23). Η χώρα της Νότιας Αμερικής ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-9, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-33).

Παρά την πίεση της αφρικανικής χώρας στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του κόουτς Ντούρο κράτησε την διαφορά της και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-59). Το Πράσινο Ακρωτήριο έκανε απίστευτη εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-9, ανέτρεψε τα δεδομένα και νίκησε την Βενεζουέλα με 81-75.

Από το Πράσινο Ακρωτήριο διακρίθηκαν οι Γκόμες (3 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Ταβάρες (2 ριμπάουντ και 3 ασίστ) με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Βενεζουέλα ξεχώρισαν οι Κουμπίγιαν (2 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Ζαμόρα (2 ριμπάουντ και 3 ασίστ) με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα:  23-24, 46-33, 66-59, 75-81