Σλοβενία-Βενεζουέλα 100-85: Με 37αρα του Ντόντσιτς

Αν και η Βενεζουέλα έβαλε δύσκολα στην Σλοβενία στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του κόουτς Σέκουλιτς νίκησε με 100-85, στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Υψηλά κινήθηκε το σκορ στην αρχή του αγώνα, με τον Λούκα Ντόντσιτς να σκοράρει 14 πόντους και τον Σόχο 12, ενώ η Βενεζουέλα με 9/13 τρίποντα, ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-31). Η ευρωπαική χώρα πήρε τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-18, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-51).

Η ομάδα του κόουτς Σέκουλιτς ήταν σαρωτική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-12, προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-63). Η Σλοβενία διατήρησε το προβάδισμα της σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Βενεζουέλα με 100-85.

Από την Σλοβενία διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς (7 ριμπάουντ και 6 ασίστ) και Τόμπι (5 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 37 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την Βενεζουέλα ξεχώρισε ο Σόχο (2 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 16 πόντους με τους Γκουιλιέντ (2 ριμπάουντ και 6 ασίστ) και Ζαμόρα (3 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 12 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 31-33, 56-51, 78-63, 100-85