Σερβία-Κίνα 105-63: Σαρωτική η ομάδα του Πέσιτς με πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Η Σερβία υπό τις οδηγίες του κόουτς Σβέτισλαβ Πέσιτς νίκησε την Κίνα του προπονητή Σάσα Τζόρτεβιτς με 105-63 για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Σερβία να ανεβάζει ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 25-14, ήταν μπροστά με 11 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-14). Η βαλκανική χώρα κράτησε τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-20, προηγήθηκε με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-34).

Ο κόουτς Σάσα Τζόρτζεβιτς έχει τα γενέθλια του (26/8), αλλά οι πλάβι δεν του έκαναν την χάρη και με ένα επί μέρους σκορ 22-13 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, προηγήθηκαν με 30 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-47). Η Σερβία πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί με΄ρους σκορ 28-16, νίκησε την Κίνα με 105-63.

Από την Σερβία διακρίθηκαν οι Μπογκντάνοβιτς (4 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Μαρίνκοβιτς (2 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 14 πόντους έκαστος. Ο Μιλουτίνοβ είχε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Αβράμοβιτς είχε 10 πόντους, 1 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Ρίστιτς σκόραρε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την Κίνα ξεχώρισαν οι Ζάο Ρούι και Κουι (5 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 25-14, 55-34, 77-47, 105-63