HΠΑ-Ιαπωνία 86-69: Σβηστά οι Αμερικανίδες το 2/2 με double double των Γουίλσον και Στιούαρτ

Η Εθνική ΗΠΑ δεν χαρίστηκε στις διοργανώτριες και επικράτησε της Εθνικής Ιαπωνίας με 86-69, με αποτέλεσμα να κάνει το 2/2, ενώ η ομάδα από την χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου έπεσε στο 1-1.

Το σκορ στην πρώτη περίοδο ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα και παρότι οι Αμερικανίδες είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, οι Γιαπωνέζες ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-28). Η Εθνική ΗΠΑ πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 21-10 και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκε με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-40).

Αντεπίθεση της Ιαπωνίας στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την Ασιατική χώρα να μειώνει ακόμη και στους πέντε πόντους (56-51, 26'), αλλά οι ΗΠΑ διαχειρίστηκαν την κατάσταση, διατήρησαν την διαφορά τους και πήραν προβάδισμα με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-53). Οι Αμερικανίδες κράτησαν την πρωτοπορία τους και στην τέταρτη περίοδο, διευρύνοντας το προβάδισμα τους και με αυτόν τον τρόπο, νίκησαν τις Γιαπωνέζες με 86-69..

Από την Εθνική ΗΠΑ ξεχώρισε η Γουίλσον με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ η Γκρίνερ και η Στιούαρτ (13ρ.) είχαν από 15 πόντους έκαστος, όσους και η Γιαπωνέζα Τακάντα, ενώ η Χαγιάσι έμεινε στους 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-30, 49-40, 65-53, 86-69