Βέλγιο-Πουέρτο Ρίκο 87-52: Η ασταμάτητη Μέσεμαν έδειξε τον δρόμο για την νίκη

Η Εθνική Βελγίου νίκησε την Εθνική του Πουέρτο Ρίκο με 87-52 και έκανε το 2/2, με την ομάδα από την χώρα της Καραιβικής να πέφτει στο 0-2.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το Βέλγιο έπειτα να αποκτά τον έλεγχο του παιχνιδιού και να είναι μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-16). Η ομάδα από τις Κάτω Χώρες πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-8, κατάφερε να προηγηθεί με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-24).

Οι "γάτες" διατήρησαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, την διαφορά που έχτισαν και ήταν πάνω από τους +20 πόντους και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 23 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-37). Οι Βελγίδες ξέφυγαν και στην τέταρτη περίοδο με ένα ακόμη επί μέρους σκορ 27-15 και ως αποτέλεσμα ήταν η νίκη κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο με 87-52.

Από την Εθνική Βελγίου ξεχώρισαν οι Μέσεμαν (15ρ.) και Μέστνταγκ με 26 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Πουέρτο Ρίκο διακρίθηκαν οι Γκουατμέι και Ο'Νίλ με 20 και εννιά πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-16, 43-24, 60-37, 87-52