Δομηνικανή Δημοκρατία-Σερβία 76-94: Ο Μαριάνοβιτς με double double έδειξε τον δρόμο

Η Εθνική Σερβίας παρά την πίεση της Εθνικής της Δομινικανής Δημοκρατίας, φόρτσαρε στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να νικήσει με 94-76, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στον Α΄όμιλο του ΠροΟλυμπιακό τουρνουά του Βελιγραδίου.

Η Εθνική Σερβίας ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-23).  Η Εθνική της Δομινικανής Δημοκρατίας με ένα επί μέρους σκορ 24-16 κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς και να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (47-47).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους κομμάτια και η ομάδα της βαλκανικής χώρας πήραν προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-66). Η Εθνική Σερβίας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 27-10, κατάφερε να νικήσει την Εθνική της Δομινικανής Δημοκρατίας με 94-76.

Από την Εθνική Σερβίας ξεχώρισαν οι Μαριάνοβιτς (10ρ.) και Πετρούσεφ με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική της Δομινικανής Δημοκρατίας διακρίθηκαν οι Λιζ και Τόρες με 16 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 23-31, 47-47, 66-67, 76-94

ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (Λόπεζ): Αραούχο 9 (3), Φελίζ Σαρίτα, Φράνσις Ραμίρεζ, Ενρίκεζ 6 (1), Λίζ 16 (5/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μαρτίνεζ, Μεντόζα 2, Νούνιεζ Καστίγιο 2, Ρόχας 8 (2), Σάντος 7, Σολάνο 10 (2/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Τόρες Κουέβας 16 (3/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ασίστ)

ΣΕΡΒΙΑ (Κοκόσκοβ): Άντζουσιτς 7 (1), Αβράμοβιτς, Μπιέλιτσα 12 (2), Νταβίντοβατς, Ντόμπριτς 7, Γιόβιτς 2 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάλινιτς 9 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαριάνοβιτς 18 (7/12 δίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Μίτσιτς 16 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πετρούσεβ 17 (7/9 δίποντα, 3/8 βολές), Τεόντοσιτς 6 (2/7 τρίποντα, 6 ασίστ)