Τυνησία-Βραζιλία 57-83: Άνετη νίκη για την Σελεσάο με κορυφαίο τον Μπενίτε

Η Εθνική Βραζιλίας νίκησε την Εθνική Τυνησίας με 83-57 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο ΠροΟλυμπιακό τουρνουά του Σπλιτ στην Κροατία.

Η Εθνική Βραζιλίας ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα, αλλά η Τυνησία έφερε το ματς στα ίσα, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-21). Η Βραζιλία πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-31).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Σελεσάο διατήρησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και πήρε προβάδισμα με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-46). Η Βραζιλία ξέφυγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 19-11 και κατάφερε να νικήσει την Τυνησία με 83-57.

Από την Εθνική Βραζιλίας ξεχώρισαν οι Μπενίτε και Χετσείμερ με 15 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ την Εθνική Τυνησίας διακρίθηκαν οι Μαρνάουι και Μειρί με 13 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-21, 31-43, 46-64, 57-83

ΤΥΝΗΣΙΑ (Μπάουερμαν): Αμπαντά 10 (5/9 δίποντα), Αντάμι 5 (1), Μπεν Ταχέρ 2, Ελ Μαμπρούκ 5 (1), Γκανουνί 2, Γκιαζά 2, Χαντάντ, Χαντιντάν 3 (1), Μαρναουί 13 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Σλιμανέ 3

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Πέτροβιτς): Μπενίτε 15 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Καμπόκλο 5 (1), Ντίας 6 (2), Γκαρσία 7 (10, Χετσχάιμερ 11 (2), Χουέρτας 2 (6 ασίστ), Λουζ 4, Μαριάνο 8 (4/5 δίποντα), Μέιντλ 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σάντος 6 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Βαρεχάο 9 (4/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ)