ΚΑΟΧ-Περιστέρι 52-70: Έκανε το καθήκον του και περιμένει

Το Περιστέρι έκανε το καθήκον του και επικράτησε εύκολα με 70-52 του ΚΑΟΧ και πλέον περιμένει τα υπόλοιπα παιχνίδια για να μάθει αν θα είναι ο πρωταθλητής. Πρώτος σκόρερ ο Τζούλιαν Τόλα με 16, ακολούθησε ο Παπαδημητρίου με 14, ενώ ο Ευσταθιάδης συμπλήρωσε 13 με 9 ριμπάουντ. Από τον ΚΑΟΧ ξεχώρισε ο Τύπος με 18.

Το Περιστέρι ξεκίνησε ιδανικά το ματς, όντας αποφασισμένο να μην μπει σε περιπέτειες και να εξασφαλίσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα τη νίκη που θα το έφερνε πιο κοντά στο χρυσό μετάλλιο. Με 29-14 επί μέρους σκορ στην πρώτη περίοδο, δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον ΚΑΟΧ και στο δεύτερο δεκάλεπτο απλώς συντηρούσε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Οι πρίγκιπες της δυτικής όχθης συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο, ελέγχοντας παράλληλα τα ριμπάουντ, που ήταν σημείο-κλειδί, με τους Τόλα και Ευσταθιάδη να κυριαρχούν στους αιθέρες. Η ομάδα της Χαλκιδικής όμως δεν παρέδωσε τα όπλα και με 17-13 επί μέρους, έριξε την διαφορά στους 11, 57-46, δίνοντας μια ελπίδα για ανατροπή.

Οι Περιστεριώτες όμως ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με 7-0, βάζοντας τέλος στα όνειρα του ΚΑΟΧ, ο οποίος έμεινε χωρίς σκορ για περίπου 6 λεπτά. H υπόλοιπη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 70-52.  Πρώτος σκόρερ ο Τζούλιαν Τόλα με 16, ακολούθησε ο Παπαδημητρίου με 14, ενώ ο Ευσταθιάδης συμπλήρωσε 13 με 9 ριμπάουντ. Από τον ΚΑΟΧ ξεχώρισε ο Τύπος με 18.

Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων περιμένει με αγωνία την εξέλιξη του ματς μεταξύ Ολυμπαικού και ΠΑΟΚ, ελπίζοντας σε νίκη των «ερυθρολεύκων», η οποία της εξασφαλίζει το χρυσό μετάλλιο.