Περιστέρι-Ρίτας 81-74: Νίκησε με «25αρα» του Πέτεγουει και συνεχίζει να ελπίζει

Το Περιστέρι υπερασπίστηκε την έδρα του, νικώντας την Ρίτας με 81-74, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 2-3, ενώ οι Λιθουανοί έπεσαν στο 1-4 και έμειναν εκτός συνέχειας στην διοργάνωση.

Αν και η Ρίτας πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και βρέθηκε να προηγείται με δέκα πόντους (20-10), το Περιστέρι με ένα επί μέρους σκορ 13-2 ανέτρεψε το σκορ και πέρασε μπροστά με ένα πόντο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-22).

Οι δύο ομάδες εναλλάσοταν στο σκορ και οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 19-3, έβαλαν δύσκολα στους Λιθουανούς, καθώς προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-36). Η Ρίτας όμως αντέδρασε στο δεύτερο μέρος, με ένα δικό της επί μέρους σκορ 21-8, με τους γηπεδούχους να παραμένουν με δύο πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-57).

Το Περιστέρι με ένα επί μέρους σκορ 11-5 στο  ήταν μπροστά με 13 πόντους (75-62), αλλά η Ρίτας απείλησε και μείωσε στους τρεις πόντους (81-74), με την ομάδα των δυτικών προαστίων να διαχειρίζετε καλύτερα το προβάδισμα και να νικάει με 81-74.

Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Πέτεγουει και Κρόκερ με 25 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ρίτας διακρίθηκαν οι Γκούντελοκ και Εντούρ με 23 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 23-22, 51-36, 59-57, 81-74

Διαιτητές: Ζουράποβιτς, Μπαλντίνι, Κουκέλτσικ

On Fire: Ο Πέτεγουει με 25 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 57-40 (η διαφορά 17 πόντων για το Περιστέρι)

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 19 λάθη της Ρίτας Βίλνιους, με το Περιστέρι να έχει μόνο εννιά λάθη