Χάποελ Ιερουσαλήμ - Περιστέρι 61-76: Ζωντανό στην μάχη της πρόκρισης με μαέστρο Ράγκλαντ

Το Περιστέρι επικράτησε στην Σερβία της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 76-61 και παρέμεινε στο κόλπο της πρόκρισης στα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-5 με καλάθι του Ελάιζα Μήτρου - Λονγκ. Οι Ισραηλινοί αντέδρασαν και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -1 (16-17). Στην δεύτερη περίοδο η Χάποελ με επιμέρους σκορ 14-7,προηγήθηκαν με 30-24. Το Περιστέρι ,όμως, ανέβασε ταχύτητα και με επιμέρους σκορ 20-7 άλλαξε άρδην την κατάσταση και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων (37-44).

Στο δεύτερο μισό,οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 11 πόντους με καλάθι του Γουίλιαμς (39-50) αλλά η Χάποελ με επιμέρους σκορ 9-1μείωσε στους 3 (48-51). Το καλάθι του Ντάνγκουμπιτς και το τρίποντο του Ράγκλαντ έδωσαν αέρα 8 πόντων στην ομάδα τους (48-56),με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 54-59. Στην τελευταία περίοδο, οκτώ σερί πόντοι του Τόμπσον ανέβασαν την διαφορά στους 12 (55-67) και ουσιαστικά κλείδωσε την νίκη για τους "πρίγκιπες",αφού οι τυπικά γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν ποτέ να πλησιάσουν την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 61-76 δίνοντας την μεγάλη νίκη στο Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα:16-17,37-44,54-59,61-76

On fire: Ο Τζο Ράγκλαντ ήταν μαγικός,πετυχαίνοντας double double με 16 πόντους και 10 ασίστ,ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ.

Ξεχώρισαν: Ο Ελάιζα Μήτρου - Λονγκ ήταν πολύ καλός με 15 πόντους,όπως και ο Τρέβορ Τόμπσον με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την Χάποελ ο Σμιθ είχε 10 πόντους και ο Ράντολφ 9.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +15 που αποτυπώθηκε και στο τελικό σκορ (61-76)