Περιστέρι - Καρσίγιακα 76-73: Πήρε την πρώτη του νίκη,αλλά όχι και την διαφορά

Το Περιστέρι επικράτησε της Καρσίγιακα με 76-73 και πέτυχε την πρώτη του νίκη σε τέσσερις αγώνες στην φάση των 16 του Basketball Champions League,ωστόσο δεν κατάφερε να υπερκαλύψει την διαφορά του πρώτου αγώνα (93-88)?

Οι πρίγκιπες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν 12-4 με τρίποντο του Κένι Γουίλιαμς. Οι Τούρκοι με σερί 11-0 επέστρεψαν και προηγήθηκαν με 5 (14-19) πριν το 20-19 του πρώτου δεκαλέπτου με τα τρίποντα των Γουίλιαμς και Ράγκλαντ. Άλλο ένα τρίποντο του γκαρντ της ελληνικής ομάδας ανέβασε την διαφορά στους 4 (28-24). Ο Μήτρου - Λονγκ ανέβασε την διαφορά στους 5 με καλάθι του (33-28),αλλά η Καρσίγιακα έκανε ξανά σερί 11-0 για το 33-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε πολύ δυνατά και με επιμέρους σκορ 13-4 βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 46-43. Οι δύο ομάδες πήγαν στην τέταρτη περίοδο από την αφετηρία του 49-50. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4 πόντους (55-59) αλλά το Περιστέρι έκανε ένα επιμέρους σκορ 15-4 και πήρε αέρα 8 πόντων (71-63). Ο Μπράουν 21" πριν το τέλος μείωσε στον πόντο (74-73) αλλά ο Μήτρου Λονγκ ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των ελευθέρων βολών και έδωσε την νίκη στο Περιστέρι με 76-73 και αφού η Καρσίγιακα αστόχησε στην τελευταία της επίθεση.

On fire: Ο Κένι Γουίλιαμς ήταν ο πρωταγωνιστής των "Πριγκίπων" με 23 πόντους (6/11) τρίποντα.

Ξεχώρισαν: Για το Περιστέρι ο Ράγκλαντ είχε 19 πόντους,5 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Για την Καρσίγιακα ο Βίτο Μπράουν πέτυχε 19 πόντους και ο Τζέιλον Μπράουν 15.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +8 του Περιστερίου στα 38'45" (71-63)

Τα δεκάλεπτα:20-19,33-39,49-50,76-73