Μονακό-Βιλερμπάν 68-85: Την σάρωσαν οι ασπρόμαυροι και ισοφάρισαν την σειρά σε 2-2

Η Βιλερμπάν νίκησε εκτός έδρας την Μονακό με 85-68 και έκανε το 2-2 στην σειρά των τελικών  του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Καταιγιστική η Βιλερμπάν στην αρχή του αγώνα, οπού ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-9). Αν και η Μονακό μείωσε την διαφορά στους επτά πόντους σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την απόσταση τους και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-28).

Οι "ασπρόμαυροι" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-11, προηγήθηκαν με 24 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-39). Η Βιλερμπάν διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας την Μονακό με 85-68 και έκανε το 2-2 στην σειρά των τελικών  του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Από την Βιλερμπάν διακρίθηκαν οι Τζόουνς και Νάιτ με 19 πόντους έκαστος. Από την Μονακό ξεχώρισαν οι Τζέιμς και Μπέικρον με 34 και δέκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 9-22, 28-41, 39-63, 68-85