Μονακό-Βιλερμπάν 83-80: Η ομάδα από το Πριγκιπάτο πήρε το προβάδισμα στην σειρά

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Βιλερμπάν με 83-80 και έκανε το 2-1 στην σειρά των τελικών του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Βιλερμπάν να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-16). Η Μονακό βρήκε λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-13, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-33).

Αν και οι "ασπρόμαυροι" πίεσαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και μείωσαν και στον ένα πόντο (49-48, 25' λεπτό), οι Μονεγάσκοι κράτησαν την απόσταση και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-56). Παρότι οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικοί στην τέταρτη περίοδο και μείωσαν στον ένα πόντο (81-80, 38' λεπτό), η Μονακό βρήκε απαντήσεις και νίκησε εντός έδρας την Βιλερμπάν με 83-80 και έκανε το 2-1 στην σειρά των τελικών του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Μπέικον και Τζέιμς (6ρ. και δέκα ασίστ) με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Όκομπο και Γαλ με 25 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-20, 39-33, 59-56, 83-80