Λιετκαμπέλις-Νέπτουνας 80-80: Ισοπαλία αλλά προκρίθηκε στα ημιτελικά η ομάδα του Καλαιτζάκη

Η Λιετκαμπέλις στην οποία αγωνίζεται ο Παναγιώτης Καλαιτζάκης, ήρθε ισοπαλία με την Νεπτούνας με 80-80, αλλά λόγω διαφοράς από το πρώτο αγώνα (73-69), πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Λιθουανίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του παιχνιδιού και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-39). Η Νεπτούνας μάζεψε την διαφορά στο δεύτερο μισό και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (80-80). Η Λιετκαμπέλις είχε νικήσει τον πρώτο αγώνα με 74-69 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Λιθουανίας.

Από την Λιετκαμπέλις διακρίθηκαν οι Ζεμάιτις και Μαλντούνας με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τον Παναγιώτη Καλαιτζάκη να έχει εννέα πόντους, τρία ριμπάουντ και μία ασίστ σε 19:20 λεπτά. Από την Νεπτούνας ξεχώρισαν οι Γκαλίους και Μινέικις με 25 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-23, 48-39, 62-58, 80-80