Πριενάι-Ζαλγκίρις 71-88: Με σβηστές τις μηχανές οι «πράσινοι»

Η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε εκτός έδρας της Πριενάι με 88-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-1, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 1-15.

Οι "πράσινοι" ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-36). Αν και οι γηπεδούχοι μάζεψαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Ζαλγκίρις διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-56). Οι πρωταθλητές Λιθουανίας ανέβασαν ρυθμούς και με ένα επί μέρους σκορ 27-15 στην τέταρτη περίοδο, νίκησαν εκτός έδρας την Πριενάι με 88-71.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Μπλάζεβιτς (8ρ. και μία ασίστ) και Γιανκούνας με 23 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Πριενάι ξεχώρισαν οι Κλιάγιτς (3ρ. και πέντε ασίστ) και Ιβανάουσκας (10ρ.) με 21 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-20, 36-47, 56-61, 71-88