Βίρτους-Πέζαρο 88-76: Επικράτηση για τους ασπρόμαυρους παρά το double double του Χαραλαμπόπουλου

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εντός έδρας την Πέζαρο με 88-76 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 19-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 12-11.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Βίρτους να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-24). Η Πέζαρο ανέβασε τον ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, με ένα επί μέρους σκορ 18-13, αλλά οι "ασπρόμαυροι" προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-42).

Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-12, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-54). Η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Πέζαρο με 88-76.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Γουίμς και Χάκετ με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Πέζαρο ξεχώρισαν οι Χαραλαμπόπουλος (12ρ. και μία ασίστ) και Τσίταμ με 14 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 32-24, 45-42, 68-54, 88-76