Αρμάνι-Σκαφάτι 89-80: Επικράτηση για τους Μιλανέζους με πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εντός έδρας την Σκαφάτι με 89-80 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 7-13.

Η Αρμάνι είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή του ματς και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-21). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-18, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-39).

Οι Μιλανέζοι ήταν σαρωτικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-12, προηγήθηκαν με 26 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-51). Αν και η Σκαφάτι μείωσε την διαφορά, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 29-12, αλλά η Αρμάνι Μιλάνο διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 89-80.

Από την Αρμάνι διακρίθηκαν οι Μέλι και Τονούτ με δέκα πόντους έκαστος. Από την Σκαφάτι ξεχώρισαν οι Οκόγιε και Πίνκινς με έντεκα και οχτώ πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 26-21, 52-39, 77-51,89-80