Μπρίντιζι-Βίρτους 78-77: Στοπ για τους ασπρόμαυρους στην Νότια Ιταλία

Η Μπρίντζι νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 78-77 και ανέβηκε στο 12-4, ενώ οι μπλε έπεσαν στο 7-9.

Πιο δυναμικά ξεκίνησε η Βίρτους Μπολόνια και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-15). Αν και Μπρίντιζι ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας ένα επί μέρους σκορ 19-15, οι "ασπρόμαυροι" διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-34).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 29-13, προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-47). Η Μπρίντιζι έκανε την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 31-10, νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 78-77.

Από την Μπρίντιζι διακρίθηκαν οι Πέρκινς και Μπόουμαν με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Οτζελέγιε και Τζάιτεχ (10ρ.) με 20 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-23, 34-38, 47-67, 78-77