Βίρτους-Βενέτσια 79-78: Με απίστευτο buzzer beater του Τεόντοσιτς

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εντός έδρας την Βενέτσια με 79-78 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 8-7. Οι "ασπρόμαυροι" θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναικό εντός έδρας, την Πέμπτη (19/1), για την 20η αγωνιστική της Euroleague.

Καλύτερη ήταν η Βίρτους Μπολόνια στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-34). Οι φιλοξενούμενοι έφεραν τα πάνω-κάτω στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-10 και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-52). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με την Βίρτους Μπολόνια να χρειάζεται ένα μεγάλο τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς στα 8.6'' για να πάρει την νίκη εντός έδρας επί της Βενέτσια με 79-78.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Χάκετ και Σενγκέλια με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Βενέτσια ξεχώρισε ο Παρκς με 15 πόντους, με τους Μπράμος και Βατ να έχουν από 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 26-20, 42-34, 52-58, 79-78