Ντερτόνα-Βίρτους 89-81: Με κομβικό τον Μακούρα

Η Ντερτόνα νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 89-81 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-4 (3η θέση), ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 11-3 (2η θέση).

Υψηλά κινήθηκε το σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Ντερτόνα να έχει το πάνω χέρι και να είναι μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-22). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-11, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-33).

Αν και οι "ασπρόμαυροι" μείωσαν την δισφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-59). Η Ντερτόνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 89-81.

Από την Ντερτόνα διακρίθηκαν οι Μακούρα και Κριστόν με 22 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Μπελινέλι και Λούντμπεργκ με 24 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 29-22, 48-33, 68-59, 89-81