Βαρέζε-Βίρτους 100-108: Με 21αρα του Μπελινέλι παρέμειναν αήττητοι οι ασπρόμαυροι

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εκτός έδρας την Βαρέζε με 108-100 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-0, ενώ οι "κόκκινοι" έπεσαν στο 6-3. Υπενθυμίζουμε ότι η ομάδα του κόουτς Σέρτζιο Σκαριόλο θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, την Παρασκευή (9/12)

Δυναμική η Βίρτους από τα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-20). Οι "ασπρόμαυροι" κράτησαν την διαφορά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-47).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κατά κύριο λόγο διαφορά σε διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-69). Αν και η Βαρέζε μείωσε την διαφορά στους πέντε πόντους σε δύο περιπτώσεις στην τέταρτη περίοδο, η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 108-100.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκε ο Μπελινέλι με 21 πόντους, με τους Κορντινιέ, Τζάιτεχ (11ρ.) και Μίκι να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος. Από την Βαρέζε ξεχώρισαν οι Μπράουν και Ρος με 27 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-28, 47-56, 69-79, 100-108