Σάσαρι-Αρμάνι 63-92: Με καταιγιστικό Λουβαβού-Καμπαρό πήραν το διπλό οι Μιλανέζοι

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εκτός έδρας την Σάσαρι με 92-63 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-1, ενώ οι γηπεδούοι έπεσαν στο 3-6. Οι "κόκκινοι" θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναικό στο ΟΑΚΑ (08/12, 21:00), για τη 12η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Αρμάνι είχε τον πρώτο λόγο στον αγώνα στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-20). Οι Μιλανέζοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 28-6, προηγήθηκαν με 24 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-26).

Οι "κόκκινοι" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 32-20, προηγήθηκαν με 36 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (82-46). Αν και η Σάσαρι προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 17-10, η Αρμάνι διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 92-63.

Από την Αρμάνι διακρίθηκε ο Λουβαβού-Καμπαρό με 21 πόντους, με τους Μπάρον και Ντέιβις να σκοράρουν από 16 πόντους έκαστος. Από την Σάσαρι ξεχώρισαν οι Μπέντζιους και Ρόμπινσον με 15 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-22, 26-50, 46-82, 63-92