Φορτιτούντο-Τρέντο: Νίκη-ανάσα με double double του Χαραλαμπόπουλου

Η Φορτιτούντο Μπολόνια νίκησε εντός έδρας την Τρέντο με 89-69 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-18 (15η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 11-16 (12η θέση).

Ανταγωνιστικές ήταν και οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά, με την Φορτιτούντο Μπολόνια να είναι μπροστά στο 10' (26-20), αλλά την Τρέντο να μειώνει την απόσταση και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (40-40).

Η Φορτιτούντο Μπολόνια διεύρυνε το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-14, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-54). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 27-15, νίκησαν την Τρέντο με 89-69. Ιδιαίτερα ο γνωστός στα Ελληνικά γήπεδα από το πέρασμα του στον Παναθηναικό, Τζέιμς Φελντέιν να παθαίνει  ρήξη τένοντα αριστερής επιγονατίδας και να μένει εκτός για το υπόλοιπο της φετινής αγωνιστικής σεζόν.

Από την Φορτιτούντο Μπολόνια διακρίθηκαν οι Μπένζινγκ και Αραντόρι με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα, με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να έχει δέκα πόντους, δέκα ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 22 λεπτά. Από την Τρέντο ξεχώρισαν οι Μπράντγορντ και Καρολίν με 16 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-20, 40-40, 62-54, 89-69